ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH
im. Janusza Korczaka
w Ostrowie Wielkopolskim

WSZYSTKO RAZEM NABIERA BARW

Dzisiejsza obecność ZSS im. J.Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim, w Galerii Ostrovia spowodowana jest przez dwie okazje – Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, inaczej nazywany Dniem Kolorowej Skarpetki, który corocznie obchodzimy 21 marca,  jak i przypadający 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Zespół Downa to zespół wad wrodzonych, wywołany nieprawidłową liczbą chromosomów. Symbolem Dnia Osób z Zespołem Downa są kolorowe skarpetki nie do pary. Nawiązują one do “niedopasowania” genotypowego, ale i społecznego, z jakim borykają się te osoby. Autyzm z kolei jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Symbolicznym kolorem autyzmu jest kolor niebieski, dlatego dzisiaj wszyscy mamy na sobie niebieskie koszulki z kolorowym napisem „Wszystko razem nabiera barw” i kolorowe skarpetki, z nadrukiem rysunków wykonanych przez uczennicę naszej szkoły. Również z tej okazji Starosta Ostrowski Pan Paweł Rajski rozdawał kolorowe skarpetki, z nadrukiem rysunków wykonanych przez uczennicę naszej szkoły oraz odblaski z logo Powiatu w kolorze niebieskim.

Celem obchodów tych dni jest zwrócenie uwagi na osoby zmagające się z zaburzeniami rozwojowymi,  zwiększenie świadomości społecznej, zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla ich odmiennych możliwości i potrzeb oraz promowanie praw tych osób i ich rodzin, aby mogły w pełni uczestniczyć w życiu społecznym.. Kampania przyczynia się  do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziała wykluczeniu społecznemu.
Gry i zabawy ruchowe, sensoplastyczne, zaplatanie kolorowych warkoczyków, malowanie twarzy, balonikowe zwierzaki, postaci z bajek, wypalanie w drewnie i misy tybetańskie, to tylko część atrakcji i przyjemności dla najmłodszych. Grupa taneczna naszej szkoły sprawiła, że o staniu w miejscu nie było mowy. Dorośli także mogli odkrywać wielobarwność tego spotkania za sprawą Wielkanocnej galerii prac, na którym wszystkie rękodzieła zostały wykonane przez podopiecznych naszej szkoły wspieranych pomocą nauczycieli.

Gwar, radość, dobro, miłość i kolor niebieski sprawiły, że ten dzień był wyjątkowy dla wszystkich. Bo jak mówi Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim Pani Beata Serbakowska: „To człowiek – człowiekowi potrzebny jest do szczęścia”.

A zatem jeszcze nie koniec, kiedy sprawimy, że „Wszystko razem nabierze barw”.

Śledźcie nas na Facebook’u oraz www.zssostrow.pl

Tekst: K.Jokiel/M.Harlak

Zdjęcia:M.Harlak

Udostępnij post na:

Najnowsze posty

Newsletter

Dodaj się do newslettera i otrzymuj powiadomienia o naszych aktulanościach

Skip to content