Teatr, to wszystko! W nim można odnaleźć myśl, słowo, taniec, obraz i człowieka. To czas, kiedy będąc w tej samej przestrzeni z innymi, stajemy się jednością odczuwając i doznając w jednym czasie piękna i prawdy….
Takimi słowami powitała dziś gości prowadząca rozpoczynając tegoroczny – już XXIII Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych Maska.
Zgromadzoną publiczność, w imieniu całej społeczności Zespołu Szkół Specjalnych, powitała pani dyrektor Beata Serbakowska, życząc wspaniałej uczty duchowej, a oficjalnie, zmagania teatralne otworzył Starosta Ostrowski Pan Paweł Rajski, pod patronatem którego impreza odbywa się rokrocznie.
Spektakle prezentowane podczas Przeglądu oceniało jury w składzie: prof. UAM dr hab. Anita Stefańska – pracownik naukowy Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego UAM w Kaliszu, specjalista w zakresie arteterapii, prezes Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich KAJROS oraz mgr Violetta Sikora – pedagog, instruktor teatralny, pracownik Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim.
Werdykt jury przedstawia się następująco: I nagrodę otrzymała grupa Teatrzyk na 103 z ZSS nr 103 w Poznaniu za spektakl pt. „Jestem”, II nagrodę Grupa Kajtuś czarodziej z ZSS w Ostrowie Wielkopolskim za spektakl pt. „Czerwony Kapturek”, III nagroda przypadła Grupie teatralnej Pasjonaci z ZSZ nr 2 w Poznaniu za „Teatr improwizacyjny”. Wyróżnienia otrzymali: ŚDS w Ostrowie Wielkopolskim za spektakl „Obok siebie”, ZPS w Pleszewie za spektakl „Witajcie w naszej bajce” oraz ORW CER Tęcza z Wolicy za „Cyrkowe przeboje”.
Serdecznie dziękujemy aktorom, ich opiekunom i instruktorom za moc wrażeń i emocji, których nam dziś dostarczyli. Dziękujemy publiczności za zaangażowanie, współuczestnictwo w naszym święcie teatru oraz wyrazy empatycznego zainteresowania. Wyrazy wdzięczności kierujemy także pod adresem Powiatu Ostrowskiego oraz Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski za wkład finansowy w realizację naszego przedsięwzięcia.
Było dziś wzruszająco, wesoło, barwnie, emocjonalnie….Po raz kolejny poczuliśmy, że Maska buduje swoistą wspólnotę uczestników – aktorów i odbiorców. Pragniemy, aby to poczucie, że warto teatr tworzyć, że warto w teatr się bawić, że warto teatr celebrować, pozostawało w nas zawsze.
Tekst: J.Szymańska / Zdjęcia: A.Stępień-Pauś