ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH
im. Janusza Korczaka
w Ostrowie Wielkopolskim

Dogoterapia

Dlaczego pies?

            Od dawna wiadomo, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, który jest przy nas zawsze, bez względu na wszystko. Nie dostrzega wad i kocha nas bezwarunkowo – po prostu za to, że jesteśmy. Kontakt z takim zwierzęciem wiąże się więc z poczuciem miłości i akceptacji.

            Dogoterapia to metoda, która jest przeznaczona zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych, pełnosprawnych bądź niepełnosprawnych, borykających się z różnego typu problemami. 

            Terapeutyczne zajęcia z psem sprawdzają się u dzieci z zaburzeniami i niepełnosprawnością intelektualną oraz fizyczną, dziecięcym porażeniem mózgowym, ADHD, autyzmem, zespołem Downa, niedowładami kończyn, zaburzeniami mowy i wzroku, zaburzeniami lękowymi, wadami postawy itp. Pomoże ona również dzieciom, które mają trudności w nauce, nie radzą sobie w kontaktach z rówieśnikami, mają problemy emocjonalne.

            W zależności od rodzaju schorzenia, dogoterapia przynosi różne efekty i ma na celu wywołanie innych skutków. Na przykład, przy zaburzeniach lękowych ma na celu otwarcie się emocjonalne, natomiast przy ADHD – uspokojenie i koncentrację. 

            Dogoterapia jest świetną metodą wspomagającą tradycyjne postępowanie terapeutyczne, o wiele bardziej od niego przyjemną, w szczególności dla najmłodszych pacjentów, którzy nie zawsze wyrażają chęci do ćwiczeń. Dla dzieci obecność psa to coś niesamowitego, coś co sprawia, że wykonywanie zadań sprawia im wielką przyjemność.

Skip to content