ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH
im. Janusza Korczaka
w Ostrowie Wielkopolskim

WSZYSTKO RAZEM NABIERA BARW

„Wszystko razem nabiera barw” – niedziela – 2 kwietnia – Galeria Ostrovia

To już kolejne spotkanie zorganizowane przez Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim.

Pierwszy raz spotkaliśmy się 22 marca 2023r. z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa i zbliżającego się Dnia Świadomości Autyzmu. Tego dnia  spędziliśmy czas z zaprzyjaźnionymi szkołami specjalnymi z Pleszewa i Jarocina. Wiosennie, kolorowo i aktywnie spędziliśmy razem ten dzień.

Kolejny raz mogliśmy razem barwnie spędzić czas podczas spotkania on-line z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Wszystko to za sprawą naszych przyjaciół ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Borzęciczkach. Wtedy też zrobiło się „niebiesko”.

Dzisiejsza obecność Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim, w Galerii Ostrovia spowodowana jest przez dwie okazje – Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, inaczej nazywanym Dniem Kolorowej Skarpetki, który corocznie obchodzimy 21 marca,  jak i przypadający 2 kwietnia, czyli dzisiaj, Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Zespół Downa to zespół wad wrodzonych, wywołany nieprawidłową liczbą chromosomów. Symbolem Dnia Osób z Zespołem Downa są kolorowe skarpetki nie do pary. Nawiązują one do “niedopasowania” genotypowego, ale i społecznego, z jakim borykają się te osoby.

Autyzm z kolei jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Celem obchodów tych dni jest zwrócenie uwagi na osoby zmagające się z zaburzeniami rozwojowymi,  zwiększenie świadomości społecznej, zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla ich odmiennych możliwości i potrzeb oraz promowanie praw tych osób i ich rodzin, aby mogły w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. Kampania przyczynia się  do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziała wykluczeniu społecznemu.

Symbolicznym kolorem autyzmu jest kolor niebieski. Dlatego dzisiaj wszyscy mieliśmy na sobie niebieskie koszulki z kolorowym napisem „Wszystko razem nabiera barw”. Z tej okazji Starosta Ostrowski Pan Paweł Rajski rozdawał kolorowe skarpetki, z nadrukiem rysunków wykonanych przez uczennicę naszej szkoły – Anitę Nawrot. Wsparcie w dzisiejszym spotkaniu otrzymaliśmy również od piłkarzy ręcznych  Arged KPR Ostrovia Ostrów Wielkopolski. Bogna Kowalska dotrzymała nam kroku swoim śpiewem, a Klaun Czesio psikusami i poczuciem humoru.

Gry i zabawy ruchowe, logopedyczne, sensoplastyczne, postaci z bajek, wypalanie w drewnie i misy tybetańskie to tylko część atrakcji i przyjemności dla najmłodszych. Grupa taneczna naszej szkoły sprawiła, że o staniu w miejscu nie było mowy. Dorośli także mogli odkrywać wielobarwność tego spotkania za sprawą Wielkanocnego kiermaszu, na którym wszystkie rękodzieła zostały wykonane przez podopiecznych naszej szkoły.

Gwar, radość, dobro, miłość i piękno sprawiły, że ten dzień był wyjątkowy dla wszystkich. Bo jak mówi Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim Pani Beata Serbakowska: „To człowiek – człowiekowi potrzebny jest do szczęścia”.

A zatem jeszcze nie koniec, kiedy sprawimy, że „Wszystko razem nabierze barw”.

Śledźcie nas na Facebook’u oraz www.zsssostrow.pl

Udostępnij post na:

Najnowsze posty

Newsletter

Dodaj się do newslettera i otrzymuj powiadomienia o naszych aktulanościach

Skip to content