Maska

MASKA powstała po to, aby zmienić myślenie o teatrze osób niepełnosprawnych intelektualnie. Radość tworzenia, bycia współautorem teatru, realizowania własnych wizji siebie jest wartością znacznie większą niż odgrywanie wymyślonych przez innych postaci, tematów, ról, wpisywanie się w pewne schematy, standardy. Dotychczasowe doświadczenia (opinie jury, widzów, organizatorów) wskazują, że z roku na rok przygotowane spektakle prezentują coraz wyższy poziom, są niepowtarzalne i wartościowe, imponuje profesjonalizm instruktorów, niekonwencjonalne rozwiązania artystyczne, a przede wszystkim, odważna i spontaniczna gra aktorów.

Inicjatorem i organizatorem przeglądu jest Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim, a jego uczestnikami są uczniowie szkół specjalnych, ośrodków szkolno – wychowawczych, a także dorośli skupieni w warsztatach terapii zajęciowej z terenu Wielkopolski.

Maska 2021 - Karta zgłoszenia

Pobierz KARTĘ ZGŁOSZENIA W XX PRZEGLĄDZIE FORM TEATRALNYCH - MASKA 2021.

Na zgłoszenia czekamy do 29 października 2021 r.

XIX Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA

Kolejny - już XIX Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA organizowany przez Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka już za nami.

Tegoroczna edycja różni się od poprzednich pod wieloma względami. Po pierwsze, festiwal, który corocznie odbywał się w marcu, niejako zwiastując wiosnę - przynosząc nowe wyzwania dla organizatorów i instruktorów grup teatralnych, dostarczając ogromnej energii, zaangażowania i entuzjazmu artystów, wzbudzając duże zaciekawienie i radość publiczności....., ze względu na pandemię i ograniczenia w zakresie bezpośrednich kontaktów większej liczby osób, został przeniesiony na jesień. Wszyscy mieliśmy nadzieję, że uda nam się spotkać – na scenie, na widowni, za kulisami.......Stało się inaczej... Pochodną tej sytuacji, jest drugi element różnicujący tegoroczny przegląd od wcześniejszych edycji - jego forma. Organizatorzy zaproponowali zgłoszonym zespołom, formułę zdalnej prezentacji przygotowanych spektakli i takiż sposób rozstrzygnięcia festiwalu, które to rozwiązanie znalazło pozytywny oddźwięk i aprobatę uczestników.

Kolejny wymiar różnic przebiegu przeglądu w tym roku, to oczywiście obrady jury, które również pracowało on-line. Występy bacznie oglądało i oceniało profesjonalne jury w składzie: prof. dr hab. Anita Stefańska - pracownik Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Poznaniu, dr Lidia Głazik - artysta plastyk, rzeźbiarka, adiunkt na Wydziale Padagogiczno – Artystycznym UAM oraz Maria Bednarczyk-Antczak instruktor teatralna.

W XIX Przeglądzie Maska wystąpiło 9 zespołów: grupa „Draka" z SP 19 w Kaliszu, „Koło Żywego Słowa" SOSW Ostrzeszów, grupa „Kameleon" SOSW Konarzew, „Rupieciarnia" z ZPS Pleszew, „Teatr na 103" ZSS 103 Poznań, grupa „Swoboda" ZSS 101 Poznań, „Po prostu" ŚDS Odolanów, grupa teatralna z POW w Ostrowie Wielkopolskim oraz gospodarze – grupa „Kajtuś czarodziej" z ZSS Ostrów Wielkopolski. Pierwszą nagrodę otrzymał zespół teatralny z ZSS nr 101 w Poznaniu za spektakl pt: „O Królu Bulu", II miejsce - grupa teatralna z ZSS nr 103 w Poznaniu za przedstawienie pt.: „Katarynaka"; III miejsce – grupa teatralna z ZSS im. Janusza Korczaka – bajka o „Czerwonym Kapturku".

Niepełnosprawni artyści po raz kolejny zademonstrowali, że mają ogromne możliwości i wielką siłę przekazu, że w swoich kreacjach nie boją się poruszać tematów trudnych oraz moralizować, że do powierzonych zadań artystycznych podchodzą bardzo poważnie, z oddaniem i zaangażowaniem. Serdecznie dziękujemy wszystkim aktorom za dostarczone przeżycia estetyczne.

Mamy nadzieję, że kolejna Maska odbędzie się już w rzeczywistym kontakcie, że znów doświadczać będziemy tej niecodziennej atmosfery „święta teatru" – godzin prób i przygotowań do występu, oczekiwań co przyniesie kolejny spektakl, niepewności związanej z werdyktem jury, ale przede wszystkim klimatu „spotkania" – wymiany, relacji, dzielenia się wzruszeniami, radością...... Już dziś zapraszamy na kolejną edycję przeglądu za rok.

Poniżej linki do spektakli:
1.Środowiskowy Dom Samopomocy w Odolanowie
https://drive.google.com/file/d/1X4Mfz50T4ExfRYc7XLWMiiVJuWKgGo-A/view?usp=sharing

2. Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19 w Kaliszu
https://youtu.be/LTTobE8CtBs

3.SOSW Konarzew
https://megawrzuta.pl/download/22b70031c4055572fbb646266126dac0.html

4. SOSW Ostrzeszów
https://www.dropbox.com/s/qy7chx6s4evipla/Maska-2020-Niedwiedziolandia.mp4.mp4?dl=0

I miejsce
ZSS nr 101 Poznań - przedstawienie pt. "O Królu Bulu"

https://www.youtube.com/watch?v=n_K-sUpgVzs

II miejsce
ZSS nr 103 Poznań - przedstawienie pt: "Katarynka"

https://drive.google.com/file/d/1eWWWL7xUvQhjaX_vepfRGOIUgEUROsJl/view?usp=sharing

III miejsce
ZSS Ostrów Wielkopolski – przedstawienie pt."Czerwony Kapturek"

https://youtu.be/ICoNm3pTdOE

 

20 marca 2019 - Maska 2019

Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych, którego inicjatorem jest nasza szkoła zwykle zwiastuje wiosnę – odbywa w marcu, jest antidotum na zimową monotonię, nudę, szarość dnia codziennego, przynosi energię i entuzjazm artystów, cieszy publiczność, satysfakcjonuje i zachęca do działań organizatorów.
18 Przegląd - MASKA 2019 już za nami. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonała dyrektor ZSS Beata Serbakowska waz ze Starostą Ostrowskim Pawłem Rajskim. Całość prezentacji artystycznych uatrakcyjnili nauczyciele ZSS w Ostrowie Wielkopolskim wcielając się w role dziecięcych bohaterów, którzy zabawiali publiczność, przypomnieli dziecięce hity z repertuaru Misia i Margolci oraz przedstawiali występujące grupy teatralne.

maska

Wszyscy artyści z 14 zespołów prezentujących się na scenie OCK w Ostrowie Wielkopolskim zyskali po raz kolejny ogromne uznanie jurorów, a przede wszystkim publiczności. Jury w składzie: dr Anita Stefańska, Maria Bednarczyk - Antczak, dr Lidia Głazik przyznało 3 równorzędne wyróżnienia i trzy nagrody główne. Miejsce 1. otrzymała grupa teatralna „Swoboda" z ZSS 101 w Poznaniu za spektakl „O królewnie, która zasnęła ..", miejsce 2. ORW Centrum Edukacyjno - Rehabilitacyjne TĘCZA za przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek", miejsce 3. przyznano grupie z Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Ostrowie Wielkopolskim za spektakl „Mały uparty słoń". Nagrody artystom wręczali m.in.: Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, reprezentujący Powiat Ostrowski, Pan Rafał Luciński oraz dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych - Pani Beata Serbakowska.
W ciągu 18 lat realizacji przeglądu wszyscy pokochaliśmy teatr.... - atmosferę przygotowań do prezentacji, oczekiwania na kolejny spektakl, niepokój związany z werdyktem jury, a przede wszystkim klimat wzruszenia, radości, ekscytacji, jaki ma miejsce na widowni wśród publiczności. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję przeglądu za rok.

 

MASKA 2019 - PROGRAM

XVIII PRZEGLĄD FORM TEATRALNYCH  OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

MASKA 2019 - PROGRAM

Nazwa zespołu

Tytuł przedstawienia

Godzina występu

ZSS Ostrów Wlkp

Kajtuś czarodziej

Złotowłosa i trzy misie

9.15

SOSW Ostrzeszów

Koło żywego słowa

Słoń Trąbalski

9.30

WTZ KALISZ

Wyspa

9.50

ORW Centrum Edukacyjno _ Rehabilitacyjne TĘCZA

Czerwony Kapturek

10.05

SOSW Mosina

Kółeczko

Eksperyment Matyldy

10.25

SPS 19 w Kaliszu

Wizja lokalna

10.45

ZSS 101 Poznań

Swoboda

O królewnie, która zasnęła

11.05

Powiatowy Ośrodek Wsparcia Ostrów

Mały uparty słoń

11.25

ZSS Jarocin

Tacy sami

„….jak kamyk do morza”

11.45

ZSS w Słupii pod Kępnem

Bez kurtyny

Dokąd zmierza świat

12.05

ZPS Pleszew

Rupieciarnia

Na straganie

12.20

SOSW  Konarzew

W lustrze

12.35

ŚDS Odolanów

Podobrazie

12.50

SOSW Borzęciczki

Ślub Króla Aspiryna

13.10

Program ma charakter ramowy i może ulec korekcie z przyczyn niezależnych od organizatora.

 

14 marca 2018 - 17. teatralna MASKA

Organizowany przez Zespół Szkół Specjalnych Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA to marka sama w sobie. 14 marca 2018r. na scenie OCK wystąpili artyści z całej Wielkopolski prezentując nie tylko swój talent, ale także cenne przesłanie. Zgromadzoną licznie publiczność powitała dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Beata Serbakowska, a oficjalne zmagania teatralne otworzył Wicestarosta Ostrowski Roman Pacholczyk. Impreza rokrocznie odbywa się pod patronatem Starosty Ostrowskiego, jednak swój wkład finansowy ma zarówno samorząd powiatowy, jak i miejski, który obecnie reprezentowała Zastępca Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Ewa Matecka. Oprócz zaproszonych gości na widowni zasiadły dzieci i młodzież z ostrowskich placówek oświatowych. Występom najbaczniej przyglądało się profesjonalne jury w składzie: dr Anita Stefańska adiunkt na wydziale pedagogiczno-artystycznym UAM w Poznaniu, Lidia Głazik artysta plastyk, rzeźbiarka oraz Maria Bednarczyk-Antczak instruktor teatralna. Niepełnosprawni artyści po raz kolejny udowodnili, że mają ogromne możliwości i wielką siłę przekazu. W swoich kreacjach nie boją się poruszać tematów trudnych oraz moralizować. Wszyscy podchodzą do zadania bardzo poważnie, bo jak podkreśliła prowadząca imprezę Magdalena Kajewska „Maska" to czas, kiedy każdy z uczestników może spełnić swoje marzenie. W tegorocznym przeglądzie wystąpiło 14 zespołów: „Kajtuś czarodziej" z ZSS Ostrów Wlkp., grupa „Draka" z SP 19 w Kaliszu, „Mix Ferajna" SOSW Borzęciczki, „Koło Żywego Słowa" SOSW Ostrzeszów, „Artystyczna Tęcza" z Ośrodka RW-CER TĘCZA w Wolicy, grupa „Kameleon" SOSW Konarzew, „Rupieciarnia" z ZPS Pleszew, „Teatr na 103" ZSS 103 Poznań, grupa „Swoboda" ZSS 101 Poznań, „Tacy sami" z ZSS w Jarocinie, „Teatr Nie-Wielki" z ZSS 105 Poznań, zespół „Ogniki" z Poznania, grupa „Kółeczko" z SOSW Mosina, „Po prostu" ŚDS Odolanów. Wyrównany poziom zaowocował pięcioma równorzędnymi wyróżnieniami. Otrzymały je: Teatr „Kółeczko" z Mosiny, Zespół „Ogniki" z Poznania, „Rupieciarnia" z Pleszewa, „Kajtuś czarodziej" z Ostrowa Wielkopolskiego oraz „Koło żywego słowa" z Ostrzeszowa. Trzecie miejsce zajęła grupa teatralna „Po prostu" z Odolanowa za przedstawienie „Babie lato". Drugie miejsce - „Teatr na 103" z Poznania za spektakl pt. „Słodkie życie". Zwycięzcami XVII Przeglądu Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA 2018 zostali młodzi aktorzy z „Teatru Nie-Wielkiego" z Poznania prezentujący „Biuro rzeczy znalezionych".
Więcej informacji:

https://www.powiat-ostrowski.pl/artykul/6647

http://www.tubaostrowa.pl/aktualnosci/czytaj/7919/MASKA-po-raz-17

http://wlkp24.info/sukces-przegladu-maska-ostrowscy-artysci-wysoko-zdjecia/

maska

 
   
© ALLROUNDER