Maska

MASKA powstała po to, aby zmienić myślenie o teatrze osób niepełnosprawnych intelektualnie. Radość tworzenia, bycia współautorem teatru, realizowania własnych wizji siebie jest wartością znacznie większą niż odgrywanie wymyślonych przez innych postaci, tematów, ról, wpisywanie się w pewne schematy, standardy. Dotychczasowe doświadczenia (opinie jury, widzów, organizatorów) wskazują, że z roku na rok przygotowane spektakle prezentują coraz wyższy poziom, są niepowtarzalne i wartościowe, imponuje profesjonalizm instruktorów, niekonwencjonalne rozwiązania artystyczne, a przede wszystkim, odważna i spontaniczna gra aktorów.

Inicjatorem i organizatorem przeglądu jest Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim, a jego uczestnikami są uczniowie szkół specjalnych, ośrodków szkolno – wychowawczych, a także dorośli skupieni w warsztatach terapii zajęciowej z terenu Wielkopolski.

7 czerwca 2022 - MASKA 2022

Organizowany już od 21 lat przez Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA to, jak twierdzą niektórzy, marka sama w sobie.
7 czerwca 2022 r. na scenie OCK po raz kolejny wystąpili artyści z całej Wielkopolski, prezentując nie tylko swój talent, ale także cenne przesłanie. Tegoroczna MASKA nabrała szczególnego charakteru z uwagi na fakt, że poprzednie dwie edycje z powodu pandemii, odbywały się w nietypowej konwencji – online. Zarówno organizatorzy, instruktorzy, opiekunowie, a przede wszystkim wychowankowie i aktorzy niezwykle entuzjastycznie podeszli do wznowionej zasady bezpośredniego spotkania na scenie i za kulisami.
Wszyscy podchodzą do tego festiwalu bardzo poważnie, bo jak podkreśliła prowadząca imprezę Magdalena Skrzypek „Maska" to czas, kiedy każdy z uczestników może spełnić swoje marzenie, realizować siebie, tworzyć nowe wymiary bycia osobą.
Zgromadzoną publiczność powitała dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Beata Serbakowska życząc wspaniałej uczty duchowej, a oficjalnie zmagania teatralne w imieniu Starosty Ostrowskiego Pana Pawła Rajskiego – otworzył Dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego Pan Rafał Luciński. Impreza rokrocznie odbywa się pod patronatem Starosty Ostrowskiego, jednak swój wkład finansowy w realizację przedsięwzięcia ma zarówno samorząd powiatowy, jak i miejski.
Oprócz zaproszonych gości, na widowni zasiadły dzieci z ostrowskich placówek oświatowych. Występom przyglądała się jednak nie tylko publiczność, ale także profesjonalne jury w składzie: dr hab Anita Stefańska – prof. UAM, arteterapeuta, pracownik naukowy, prezes Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich KAJROS oraz dr Lidia Głazik artysta plastyk, rzeźbiarka, adiunkt na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Poznaniu .

maska2022 6

Niepełnosprawni artyści po raz kolejny udowodnili, że mają ogromne możliwości i wielką siłę przekazu. W swoich kreacjach nie boją się poruszać tematów trudnych oraz moralizować. W tegorocznym przeglądzie wystąpiło 9 zespołów: „Kajtuś czarodziej" z ZSS w Ostrowie Wielkopolskim, WTZ z Kalisza, „Koło Żywego Słowa" ze SOSW w Ostrzeszowie, „Leśne Skrzaty" z Ośrodka RW-CER TĘCZA w Wolicy, „Rupieciarnia" z ZPS w Pleszewie, „Tacy sami" z ZSS w Jarocinie, „Teatrzyk Zielona Półnutka" z ZSS 112 w Poznaniu, „Farshte" ze Stowarzyszenia na Tak z Poznania oraz grupa teatralna z ZSZ 2 im. J.Korczaka z Poznania.

maska2022 7

maska2022 9

maska2022 5

Zwycięzcami XXI Przeglądu Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA 2022 zostali młodzi aktorzy z grupy „FARSHTE" z Poznania prezentujący spektakl pt. „Tęsknota, miłość wszędzie tam gdzie jestem ja...". Drugie miejsce zajęła grupa z Zespołu Szkól Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim za etiudę pt. „Mam znalazłem..", a trzecie otrzymał zespół Teatrzyk Zielona Półnutka z ZSS 112 w Poznaniu za przedstawienie – „Słońce w trzech odsłonach".

maska2022 2

maska2022 3

maska2022 4

Jak twierdzi jurorka festiwalu – dr hab. Anita Stefańska – „Przegląd to cenna i bardzo trafiona inicjatywa podjęta przez Zespół Szkół Specjalnych. To ważne działanie w procesie edukacji i terapii osób z niepełnosprawnościami. Dzięki takim działaniom teatr staje się czymś więcej niż tylko realizacją spektaklu czy sztuki teatralnej. Jest to teatr angażujący, zakłada w swoich działaniach twórczych podmiotowość jednostki, postrzega człowieka przez pryzmat jego całościowego rozwoju osobistego. Najważniejszy jest w nim aktor, który podczas procesu twórczego spotyka się z samym sobą, z tematami ważnymi dla siebie. Dzięki temu odkrywa i realizuje siebie..."

maska2022 1

To wydarzenie kulturalne, społeczne, ale i towarzyskie – dodaje nauczycielka ZSS Justyna Szymańska – „Przegląd realizowany od 21 lat pozwolił na integrację ze środowiskiem lokalnym, na nawiązanie stałych przyjaźni, wymianę doświadczeń. Pozwolił wyjść uczniom i podopiecznym z roli formalnej, określonej przez instytucję i budować, poprzez działania artystyczne, własne poczucie wartości, pewność siebie, rozwijać kompetencje komunikacyjne i społeczne wychowanków".
Kolejna edycja Przeglądu za nami. Zapraszamy za rok zarówno uczestników jak i wierną publiczność.

Maska 2022 - Karta zgłoszenia

MASKA 2022 odbędzie się 7 czerwca 2022 r. w Ostrowskim Centrum Kultury.

Aby pobrać kartę zgłoszenia, kliknij tutaj.

Na zgłoszenia czekamy do 20 maja 2022.

 

Maska 2021

Dwadzieścia lat temu zaczęło się tak spontanicznie...

Zwykły pomysł, prosta myśl dały początek niezwykłemu wydarzeniu...

Tak, tak, mowa o Przeglądzie Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA.

Tegoroczny festiwal ze względu na pandemię prowadzony był hybrydowo. Udział wzięło 12 grup teatralnych. Jury w składzie: Prof. dr hab. Anita Stefańska - pracownik Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Poznaniu oraz pedagog i instruktor teatralna Pani Wioletta Sikora oceniało osiem przedstawień teatralnych online i cztery spektakle „na żywo". Statuetkę zabrali ze sobą: grupa teatralna „Kameleon" z Konarzewa, za przedstawienie: „Mały książę". Wyróżnienie otrzymali: „Dzieci Janusza Korczaka" z Poznania za spektakl „Naprawmy świat" i „Kajtuś Czarodziej" z Ostrowa Wielkopolskiego za spektakl „Leń", na podstawie wiersza Jana Brzechwy.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i do zobaczenia za rok.

maska2021

 

Maska 2021 - Harmonogram

XX PRZEGLĄD FORM TEATRALNYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH     MASKA 2021

harmonogram

 

Maska 2021 - Karta zgłoszenia

Pobierz KARTĘ ZGŁOSZENIA W XX PRZEGLĄDZIE FORM TEATRALNYCH - MASKA 2021.

Na zgłoszenia czekamy do 29 października 2021 r.

 
   
© ALLROUNDER