Dogoterapia

DOGOTERAPIA jest formą wspomagającą psychoterapię, edukację oraz rehabilitację. Umożliwia w naturalny sposób wykonywanie trudnych, czasem mozolnych ćwiczeń z pomocą psa. Główne jej działanie polega na nawiązaniu psychicznej więzi ze zwierzęciem, która umożliwia szybszy postęp leczenia oraz wpływa korzystnie na rozwój psychiczny i społeczny dziecka.

dogoterapia 1

Towarzystwo psa motywuje dziecko do podejmowania działań, wprowadza spontaniczność, radość, zwiększa wiarę we własne możliwości oraz zapewnia poczucie bezpieczeństwa.

Nauka oraz wykonywanie ćwiczeń jest dla dziecka zabawą, a nie obowiązkiem

Zajęcia z dogoterpii usprawniają komunikację, poprawiają motorykę, koncentrację, ćwiczą pamięć, zwiększają zasób słownictwa. Pies ma inny zapach niż człowiek a jego sierść może być w dotyku od szorstkiej po aksamitną. Głaszcząc psa dziecko relaksuje się, redukuje lęk, a jednocześnie pobudza i integruje zmysły. Kontakt ze zwierzęciem obniża poczucie osamotnienia, otwiera na świat i zwiększa empatię. Zabawy z psem ułatwiają interakcje z innymi ludźmi i poprawiają funkcjonowanie w grupie. Jednak nad całym procesem musi czuwać doświadczony terapeuta, który umiejętnie dobiera zadania i organizuje proces terapii. Jego zadaniem jest nie tylko praca z dzieckiem i umiejętne wykorzystanie psa w roli towarzysza zabaw ale także czuwanie nad tym, aby zajęcia nie były zbyt obciążające dla czworonożnego przyjaciela. Nie wolno zapominać, że pies – nawet doskonale wyszkolony – nie jest maskotką i jego odporność fizyczna i psychiczna jest ograniczona. Dogoterapeuta potrafi odczytać sygnały jakie wysyła pies i w porę zareagować tak by zajęcia były przyjemnością zarówno dla dziecka jak i dla psa.

dogoterapia 2

dogoterapia 3

   
© ALLROUNDER