
Święto teatru i emocji – XXIV Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych „Maska”
Już po raz dwudziesty czwarty scena przeglądu „Maska” stała się miejscem niezwykłych wzruszeń, ekspresji artystycznej i prawdziwego ducha teatru. W tegorocznej edycji, która odbyła się w Ostrowie Wielkopolskim, wystąpiło 9 zespołów teatralnych, reprezentujących placówki kształcenia specjalnego oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej z regionu.
Przegląd „Maska” to wydarzenie o szczególnym charakterze – nie tylko prezentuje talenty osób z niepełnosprawnościami, ale przede wszystkim buduje przestrzeń pełną akceptacji, integracji i twórczego dialogu. Każda z grup przygotowała autorskie lub inspirowane klasyką spektakle, które poruszały ważne tematy, bawiły, wzruszały i zachwycały publiczność swoją autentycznością.
Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski oraz Powiatu Ostrowskiego, które od lat angażują się w promocję kultury i wspieranie inicjatyw integracyjnych. Obecność widzów, rodzin, opiekunów i lokalnej społeczności dodała występom wyjątkowego znaczenia i atmosfery prawdziwego święta.
Występy oceniało profesjonalne jury w składzie: prof. UAM dr hab. Anita Stefańska – pracownik naukowy Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego UAM w Kaliszu, specjalista w zakresie arteterapii, prezes Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich KAJROS oraz mgr Violetta Sikora – pedagog, instruktor teatralny, pracownik Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim, które podkreślały wysoki poziom artystyczny tegorocznych prezentacji i ogrom pracy włożonej przez uczestników oraz ich opiekunów.
„Maska” to nie tylko przegląd teatralny – to dowód na to, że teatr może być przestrzenią otwartą dla każdego, niezależnie od ograniczeń. To wydarzenie, które przypomina, że sztuka nie zna barier, a pasja, determinacja i współpraca potrafią tworzyć rzeczy naprawdę wielkie.
Werdykt jury przedstawia się następująco:
I nagrodę otrzymała grupa „Kajtuś Czarodziej” z ZSS im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim za spektakl „Kopciuszek”;
II nagrodę ZSS nr 101 z Poznania za przedstawienie „Jak Bolesław został królem”;
III nagroda przypadła SOSW Ostrzeszów Koło Żywego Słowa za „Jasia i Małgosię w wersji proekologicznej.
Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymali: ORW CER Tęcza z Wolicy za „Nasze światy” i ZSS Słupia pod Kępnem za spektakl „Razem mamy moc”.
Serdecznie dziękujemy aktorom, ich opiekunom i instruktorom za moc wrażeń i emocji, których nam dziś dostarczyli. Dziękujemy publiczności za zaangażowanie, współuczestnictwo w naszym święcie teatru oraz wyrazy empatycznego zainteresowania.










