ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH
im. Janusza Korczaka
w Ostrowie Wielkopolskim

TERAPIA BIOAKUSTYCZNA FALĄ ULTRADŹWIĘKOWĄ ROŚLIN – PLANT WAVE

W naszej szkole trwa innowacja: „Terapia bioakustyczna falą ultradźwiękową roślin – Plant Wave”. Celem innowacji jest wspomaganie terapii uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, łagodzenie agresji, wprowadzenie w stan głębokiego relaksu, podniesienie świadomości ekologicznej, zrozumienie, jak rośliny reagują na zmiany środowiskowe i ludzkie oddziaływanie.

Innowacja jest przeprowadzana przy użyciu urządzenia Plant Wave (czyt.: ‘plant łejw’). Plant Wave to urządzenie, które wykorzystuje zaawansowane sensory do rejestrowania sygnałów elektromagnetycznych wydzielanych przez rośliny oraz subtelnych zmian w polu elektromagnetycznym wokół rośliny. Następnie te dane są przekształcane na dźwięki, które mogą być odsłuchane przez ludzi (ludzie nie słyszą ultradźwięków wydawanych przez rośliny, a udowodniono, że te dźwięki, czyli bioakustyka wspomaga leczenie osób z niepełnosprawnością intelektualną). Urządzenie ma elektrody, które umieszcza się na liściach roślin, dzięki temu wykrywa niewielkie wahania elektryczne roślin, przetwarza je i wydaje relaksacyjne dźwięki. Wahania elektryczne są przedstawione na wykresie w postaci fali akustycznej. Fale akustyczne roślin zostały szczegółowo zbadane i przy współpracy z kompozytorami, przyporządkowano do nich odpowiednik w postaci komunikatu grających instrumentów. Zrobiono to po to, aby nie było słychać tylko szmerów takich jak w zwykłym radio.

Urządzenie wykorzystane podczas innowacji jest również narzędziem badawczym w dziedzinie botaniki i biologii roślin, umożliwiające naukowcom zgłębianie tajemnic komunikacji roślinnej.

Innowacja została stworzona w poszukiwaniu nowych rozwiązań terapeutycznych. Autorka pragnie pokazać zastosowanie metody bioakustyki.

Patrycja Pacyna-Matuszczak

Udostępnij post na:

Najnowsze posty

Newsletter

Dodaj się do newslettera i otrzymuj powiadomienia o naszych aktulanościach

Skip to content