ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH
im. Janusza Korczaka
w Ostrowie Wielkopolskim

Organizowany już od 21 lat przez Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA to, jak twierdzą niektórzy, marka sama w sobie.
7 czerwca 2022 r. na scenie OCK po raz kolejny wystąpili artyści z całej Wielkopolski, prezentując nie tylko swój talent, ale także cenne przesłanie. Tegoroczna MASKA nabrała szczególnego charakteru z uwagi na fakt, że poprzednie dwie edycje z powodu pandemii, odbywały się w nietypowej konwencji – online. Zarówno organizatorzy, instruktorzy, opiekunowie, a przede wszystkim wychowankowie i aktorzy niezwykle entuzjastycznie podeszli do wznowionej zasady bezpośredniego spotkania na scenie i za kulisami.
Wszyscy podchodzą do tego festiwalu bardzo poważnie, bo jak podkreśliła prowadząca imprezę Magdalena Skrzypek „Maska” to czas, kiedy każdy z uczestników może spełnić swoje marzenie, realizować siebie, tworzyć nowe wymiary bycia osobą.
Zgromadzoną publiczność powitała dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Beata Serbakowska życząc wspaniałej uczty duchowej, a oficjalnie zmagania teatralne w imieniu Starosty Ostrowskiego Pana Pawła Rajskiego – otworzył Dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego Pan Rafał Luciński. Impreza rokrocznie odbywa się pod patronatem Starosty Ostrowskiego, jednak swój wkład finansowy w realizację przedsięwzięcia ma zarówno samorząd powiatowy, jak i miejski.
Oprócz zaproszonych gości, na widowni zasiadły dzieci z ostrowskich placówek oświatowych. Występom przyglądała się jednak nie tylko publiczność, ale także profesjonalne jury w składzie: dr hab Anita Stefańska – prof. UAM, arteterapeuta, pracownik naukowy, prezes Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich KAJROS oraz dr Lidia Głazik artysta plastyk, rzeźbiarka, adiunkt na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Poznaniu .

maska2022 6

Niepełnosprawni artyści po raz kolejny udowodnili, że mają ogromne możliwości i wielką siłę przekazu. W swoich kreacjach nie boją się poruszać tematów trudnych oraz moralizować. W tegorocznym przeglądzie wystąpiło 9 zespołów: „Kajtuś czarodziej” z ZSS w Ostrowie Wielkopolskim, WTZ z Kalisza, „Koło Żywego Słowa” ze SOSW w Ostrzeszowie, „Leśne Skrzaty” z Ośrodka RW-CER TĘCZA w Wolicy, „Rupieciarnia” z ZPS w Pleszewie, „Tacy sami” z ZSS w Jarocinie, „Teatrzyk Zielona Półnutka” z ZSS 112 w Poznaniu, „Farshte” ze Stowarzyszenia na Tak z Poznania oraz grupa teatralna z ZSZ 2 im. J.Korczaka z Poznania.

maska2022 7
maska2022 9
maska2022 5

Zwycięzcami XXI Przeglądu Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA 2022 zostali młodzi aktorzy z grupy „FARSHTE” z Poznania prezentujący spektakl pt. „Tęsknota, miłość wszędzie tam gdzie jestem ja…”. Drugie miejsce zajęła grupa z Zespołu Szkól Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim za etiudę pt. „Mam znalazłem..”, a trzecie otrzymał zespół Teatrzyk Zielona Półnutka z ZSS 112 w Poznaniu za przedstawienie – „Słońce w trzech odsłonach”.

maska2022 2
maska2022 3
maska2022 4

Jak twierdzi jurorka festiwalu – dr hab. Anita Stefańska – „Przegląd to cenna i bardzo trafiona inicjatywa podjęta przez Zespół Szkół Specjalnych. To ważne działanie w procesie edukacji i terapii osób z niepełnosprawnościami. Dzięki takim działaniom teatr staje się czymś więcej niż tylko realizacją spektaklu czy sztuki teatralnej. Jest to teatr angażujący, zakłada w swoich działaniach twórczych podmiotowość jednostki, postrzega człowieka przez pryzmat jego całościowego rozwoju osobistego. Najważniejszy jest w nim aktor, który podczas procesu twórczego spotyka się z samym sobą, z tematami ważnymi dla siebie. Dzięki temu odkrywa i realizuje siebie…”

maska2022 1

To wydarzenie kulturalne, społeczne, ale i towarzyskie – dodaje nauczycielka ZSS Justyna Szymańska – „Przegląd realizowany od 21 lat pozwolił na integrację ze środowiskiem lokalnym, na nawiązanie stałych przyjaźni, wymianę doświadczeń. Pozwolił wyjść uczniom i podopiecznym z roli formalnej, określonej przez instytucję i budować, poprzez działania artystyczne, własne poczucie wartości, pewność siebie, rozwijać kompetencje komunikacyjne i społeczne wychowanków”.
Kolejna edycja Przeglądu za nami. Zapraszamy za rok zarówno uczestników jak i wierną publiczność.

Udostępnij post na:

Najnowsze posty

Newsletter

Dodaj się do newslettera i otrzymuj powiadomienia o naszych aktulanościach

Skip to content