Nieprzetarty Szlak

"Świat jest dla wszystkich.

Nikt nie napisał w żadnej książce,

iż był on stworzony dla ładniejszych i zdrowych,

każdy w nim znajdzie swoje własne miejsce"

nieprzetarty szlak 1

W naszej szkole działają dwie drużyny harcerskie:

  • 23 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku im. Jana Wienieckiego prowadzona przez druhnę pwd. Lidię Góralską;
  • 40 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku im. Marii Konopnickiej prowadzona przez druha phm. Dariusza Suskiego.

Historia harcerstwa w naszej szkole jest kontynuacją zamierzeń i celów wychowawczych pierwszego założyciela drużyny harcerskiej druha Jana Wienieckiego w 1953 roku.

Dlaczego "NS" – czyli "Nieprzetarty Szlak"? To nazwa symbolizująca ustawiczne i wytrwałe pokonywanie przeszkód i rudności w pracy z dziećmi nieprzystosowanymi społecznie i „sprawnymi inaczej".

Obecnie obie drużyny harcerskie biorą udział w następujących imprezach harcerskich:

  • Witaminki na start – to festiwal piosenki harcerskiej, który co roku organizowany jest przez hufiec krotoszyński; w festiwalu tym udział biorą zespoły kilkuosobowe lub soliści;
  • Zloty Drużyn Nieprzetartego Szlaku z byłego regionu kaliskiego – to zazwyczaj imprezy 3-dniowe urozmaicone wieloma zabawami, grami terenowymi czy też wspólnym drużynowym biegiem sprawnościowym nocnym, ogniskiem; dodatkową atrakcją na tych zlotach jest spanie w namiotach.

Podczas tych zlotów nawiązują się nowe znajomości oraz ci, którzy mieli okazję poznać się wcześniej nie ukrywają zadowolenia z możliwości spędzenia kilku dni z osobami z innych drużyn harcerskich, często z odległych stron. Każdy zlot kończy się apelem, podczas którego drużyny wymieniają się drobnymi upominkami. Kończy się także słowami piosenki:

"Przy innym ogniu, w inną noc

do zobaczenia znów"

nieprzetarty szlak 2

nieprzetarty szlak 3

nieprzetarty szlak 4

nieprzetarty szlak 5

   
© ALLROUNDER