Aktualności

1 kwietnia 2022 - Laboratoria Przyszłości

Od stycznia bieżącego roku w Zespole Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim wdrażany jest Program „Laboratoria Przyszłości". Program ten jest inicjatywą edukacyjną realizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Starostwo Powiatowe przystąpiło do tego programu i pozyskało kwotę 60 tysięcy złotych na zorganizowanie i wyposażenie w Zespole Szkół Specjalnych laboratorium, którego celem jest wspieranie kompetencji kreatywnych i technicznych. W ramach projektu zakupiono wyposażenie wartości 60000 złotych. Szkoła została wyposażona w innowacyjne pomoce dydaktyczne, takie jak nowoczesny sprzęt stolarski i malarski, specjalistyczną drukarkę 3D, maszynę do szycia, sprzęt do nagrań i obróbki dźwięku i wideo oraz specjalistyczne akcesoria gospodarstwa domowego. Wyposażenie wspiera kształtowanie i rozwijanie umiejętności manualnych i technicznych. Uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych pomaga w nauce organizacji pracy zespołowej, dbania o porządek na stanowisku pracy oraz niezwykle istotnej umiejętności radzenia sobie w życiu codziennym.

Podczas wizyty Starosty Ostrowskiego pana Pawła Rajskiego w Zespole Szkół Specjalnych na „Dniu Laboratorium" uczniowie z dumą prezentowali umiejętności posługiwania się robotem wielofunkcyjnym, mikserami, piekarnikami, sokowirówką, tosterami i gofrownicami. Pan Starosta nie omieszkał przyłączyć się do wspólnej pracy. W pracowni stolarskiej uczniowie szlifowali i łączyli elementy stolarskie. W klasopracowni rękodzieła klejono, wypalano i malowano specjalistycznymi farbami elementy puzzli dotykowych o różnych fakturach. W pracowni komputerowej największe emocje uczniów dzieci budziła drukarka 3D. Oczywiście znalazł się również czas by wspólnie uraczyć się przyrządzanymi daniami. Doceniamy to, że organ prowadzący umożliwił naszym uczniom naukę poprzez eksperymentowanie i zdobywanie praktycznych umiejętności. Chęć operowania ciekawymi nowoczesnymi sprzętami jest olbrzymia. Ważne jest, że dzieci ze niepełnosprawnościami sprzężonymi dostają możliwość pracy z mobilnym sprzętem z użyciem Power Linku i komunikatorami Sensor Mysz do sterowania urządzeniami elektrycznymi. Laboratorium przyszłości to technologiczny skok w przyszłość– powiedziała Beata Serbakowska, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych.

Nowoczesne wyposażenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem, w niespotykanym dotąd zakresie uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać zainteresowania. Dla Zespołu Szkół Specjalnych „Laboratoria Przyszłości" są radosnym wyzwaniem i bodźcem do tworzenia nowoczesnej szkoły.

laboratorium

   
© ALLROUNDER