ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH
im. Janusza Korczaka
w Ostrowie Wielkopolskim

Dzień Biało-Czerwony w Zespole Szkół Specjalnych w Ostrowie

Już po raz 18. Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowie uczcił Narodowe Święto Niepodległości. Zgodnie z wieloletnią tradycją społeczność „Specjalnej” świętuje wraz ze znamienitymi gośćmi reprezentującymi między innymi świat polityki, sportu i służb mundurowych. Obchody 11 Listopada uświetniali już: starostowie i posłowie, koszykarki i koszykarze Ostrovii i Stal Ostrów, mistrz świata w Para Taekwondo, piłkarze ręczni KPR Ostrovii, piłkarze nożni TP Ostrovii 1909 i LKS Centry Ostrów oraz żużlowcy TŻ Ostovia.

Tegoroczny Dzień Biało-Czerwony celebrowano wraz z zaproszonymi gośćmi: Dyrektorem Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego panem Rafałem Lucińskim, Prezesem Stowarzyszenia „Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego” panią Karoliną Krawczyk, Siostrą Dyrektor Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, piłkarzami ręcznymi PGNiG Superligi.

Dzień Biało-Czerwony obchodzony jest już po raz osiemnasty. Co rok z większym rozmachem i satysfakcją. I co rok wspólnie! Na ogłoszony konkurs plastyczny zgłoszono rekordową ilość prac: 409. Prace napłynęły m. in. z Poznania, Kalisza, Ostrzeszowa, Pleszewa, Krotoszyna i Ostrowa Wielkopolskiego. Wszystkie dzieła zachwycały estetyką i starannością. Jury miało twardy orzech do zgryzienia, chcąc wyłonić grono laureatów. Uczestnicy wykazali się niezwykłą wrażliwością i pomysłowością.

W ramach obchodów rocznicy Odzyskania Niepodległości Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka organizował także Niepodległościowy Turniej Piłki Nożnej i międzyszkolny konkurs pieśni patriotycznej “Legiony to żołnierska nuta”. Tradycyjnie wspólne świętowanie to zespołowe tworzenie kotylionów, raczenie się biało-czerwonymi smakołykami, uczestnictwo w konkursie na najciekawszy strój biało-czerwony. Dla uczniów z niepełnosprawnościami niezwykle ważne jest przygotowanie i celebrowanie Święta Niepodległości w sposób przystający do ich możliwości i uzdolnień. Poruszającym momentem celebrowania Dnia Biało-Czerwonego było zebranie całej społeczności i wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. W tym dniu wszyscy byli Biało-Czerwoni.

Organizację święta wspomógł grant na kwotę 6 tys. z Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa Ostrowa Wielkopolskiego. Olbrzymim wsparciem służył Powiat Ostrowski wraz ze Starostą Ostrowskim Panem Pawłem Rajskim. Natomiast prezenty dla laureatów ufundował Prezydent RP Andrzej Duda i Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Senat RP oraz Starostwo Powiatowe.

– Niezmiernie istotna jest nasza pamięć o wydarzeniach i bohaterach, których pragniemy uczcić poprzez organizowanie corocznych obchodów Biało-Czerwonych. Ważne jest to, iż my – Wielkopolanie mamy w sobie entuzjazm, by wzniecać tyle działań upamiętniających bohaterów, którzy wywalczyli nam wolność w 1918 roku – powiedziała Beata Serbakowska, Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim. 

Jury konkursu gratulowało wszystkim uczestnikom niezwykłej wrażliwości i pomysłowości. Nagrody wraz z dyplomami trafiły do rąk młodych twórców. Organizatorzy dziękowali przybyłym uczestnikom, ich opiekunom i nauczycielom. Doceniali ich pracowitość i entuzjazm.

Zawsze cieszy energia, z jaką wzniecane są wspólne działania. Następne biało-czerwone spotkanie za rok!

Dominika Szymoniak

Kotylion wykonany przez uczniów ZSS
Galeria prac konkursowych
Wspaniałe nagrody ufundowane przez Sponsorów
Laureaci konkursów

Zespół Szkół Specjalnych ma najmilszych przyjaciół!
Nie mogło zabraknąć części artystycznej.
Cudowna publiczność!
Biało-Czerwona społeczność szkolna 🙂

Tego dnia nawet słodki stół był biało-czerwony.

Udostępnij post na:

Najnowsze posty

Newsletter

Dodaj się do newslettera i otrzymuj powiadomienia o naszych aktulanościach

Skip to content