Olimpiady Specjalne

EUROPEJSKIE LETNIE IGRZYSKA OLIMPIAD SPECJALNYCH

W dniach od 18 do 23 października 2010 roku w Warszawie odbyły się EUROPEJSKIE LETNIE IGRZYSKA OLIMPIAD SPECJALNYCH, w których wzięło udział 56 reprezentacji programów narodowych z całej Europy.

1500 sportowców, 1000 członków rodzin i przyjaciół, 600 trenerów i 2500 wolontariuszy gościło w stolicy naszego kraju. Oglądało ich i wspaniale im kibicowało 50 tysięcy kibiców.

olimpiada2010a

Zawodnicy rywalizowali w 9 dyscyplinach sportowych, takich jak: trojbój siłowy, tenis stołowy, tenis, lekkoatletyka, piłka koszykowa (zunifikowana), badminton, bowling, piłka nożna, wrotkarstwo, MATP (trening aktywości motorycznej).

Olimpiady Specjalne zostały stworzone w przekonaniu, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią przy odpowiedniej zachęcie i instukcji trenować, cieszyć się i czerpać korzyści z uczestnictwa w sportach indywidualnych i zespołowych. Emocje na boiskach i halach są takie same jak w przypadku rywalizacji innych sportowców. Każdy kto odwiedził w tych dniach warszawskie areny sportowe mógł sam się o tym przekonać.

Oprócz kibiców, zawodników Olimpiad Specjalnych dopingowali takie znane osoby jak Pani Prezydentowa Anna Komorowska, Pan Zbigniew Niemczycki, który został Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, jego żona Pani Katarzyna Frank–Niemczycka, która jest Prezesem Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska.

olimpiada2010b

Podczas ceremoni otwarcia na trybunach stadionu warszawskiej Legii zasiadło wiele znanych osobistości m.in. Pan Prezydent Bronisław Komorowski z żoną, Pan Lech Wałęsa z żoną, Pani Jolanta Kwaśniewska, Pani Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Pan Timothy Shriver Przewodniczący Olimpiad Specjalnych, a także wielu znanych ludzi kina, ambasadorów Olimpiad Specjalnych m.in. Joanna Brodzik, Cezary Pazura, Paweł Wilczak, Piotr Adamczyk. Flagę Olimpiad Specjalnych wnosiły wspólnie z zawodnikami Maja Włoszczowska i Irena Szewińska.

Ceremonia otwarcia na stadionie Legii była dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem, wielu nie ukrywało wzruszenia i łez. Jednak przede wszysrkim dominował nastrój radości i zabawy. Łzy i wzruszenie były obecne przez wszystkie dni trwania Igrzysk.

   
© ALLROUNDER