Olimpiady Specjalne

XII Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Szanghaju

W dniach od 26.09.-13.10.2007 zawodnik Sekcji Olimpiad Specjalnych działającej przy naszej szkole Łukasz Misiek wraz z trenerką, nauczycielką Elżbietą Mądrą reprezentowali nasz kraj na XII Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Szanghaju. Łukasz dołączył do składu drużyny koszykówki z Regionu Podkarpackie a Elżbieta Mądra pełniła funkcję drugiego trenera. Reprezentacja Polski liczyła 97 uczestników w 15 dyscyplinach sportowych. Koszykarze odnieśli wielki sukces zdobywając srebrny medal.

szanghaj

Igrzyska były szczególnym wydarzeniem dla 7500 sportowców z całego świata, którzy wspólnie doświadczali emocji związanych ze sportową rywalizacją jak i pokonywaniem własnych słabości. Drużyna koszykarzy rozegrała w sumie 7 meczy rywalizując z drużynami z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Grecji, Jamajki, Chin i dwa razy z Nową Zelandią, w tym mecz finałowy o złoto przegrany w ostatnich sekundach 1 punktem.

Oprócz sportowych zmagań w Chinach czekało na zawodników wiele atrakcji towarzyszących Igrzyskom. Ekipa z Polski przez pierwsze 4 dni aklimatyzacji była goszczona w mieście Jiaxing, gdzie spotkała się z niezwykłą serdecznością Chińczyków oraz miała okazję nauczyć się wiele o kulturze i zwyczajach chińskich. W Szanghaju czekała na sportowców wioska olimpijska, gdzie między innymi wszyscy mogli skorzystać z programu zdrowotnego Healty Athletes ( bezpłatne badanie wzroku, słuchu, zębów, badania ortopedyczne i związane ze zdrowym odżywianiem).

Polskich sportowców w Szanghaju odwiedziła Pierwsza Dama Maria Kaczyńska oraz przedstawiciele władz. Udział w Igrzyskach był niezapomnianym przeżyciem i na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników.

   
© ALLROUNDER