Maska

12 kwietnia 2016 - MASKA 2016

Tegoroczna – Jubileuszowa MASKA była wydarzeniem o szczególnym wydźwięku nie tylko przez swój rocznicowy charakter. Sam Festiwal oraz imprezy jemu towarzyszące odbywały się w ramach ogromnego przedsięwzięcia - Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016. Pierwsze spotkanie w ramach tego wydarzenia odbyło się 12 kwietnia 2016 w Forum Synagoga, gdzie prof. dr hab. Teresa Wilk z Uniwersytetu Śląskiego wystąpiła z wykładem na temat: „Teatr w procesie rewitalizacji społecznej wobec niepokojów współczesności", następnie odbyło się forum dyskusyjne: „Festiwal - obszary sztuki - obszar inicjatyw społecznych". Kolejna część spotkania miała charakter warsztatowy. Pierwszy warsztat prowadził Tomasz Kuta z Katowic - „Przestrzenie ruchu", kolejny - Ilona Mędykowska z Ostrowa Wielkopolskiego – „Nadmarionety". W kolejnym dniu, tj. 13 kwietnia 2016 odbywało się centralne wydarzenie tego cyklu - XV Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych, a po zakończeniu festiwalu, na terenie ZSS w Ostrowie miała miejsce debata na temat przeglądu oraz warsztaty z prof. Eugeniuszem Józefowskim z Wrocławia pt.: „Język wizualny z treningu wyobrażeniowego w terapii teatralnej". Ostatni dzień - 14 kwietnia - seminarzyści projektu - Semestr: „Więcej niż teatr" realizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego oraz uczniowie naszej szkoły spędzili w Ośrodku Jeździeckim we Wtórku, gdzie odbywały się działania eksperymentalne prowadzone przez Magdalenę Kajewską pt.: „Czworonożny autysta" oraz warsztaty pt.: „O Niebieskim Koniu w poszukiwaniu inspiracji" autorstwa dr Anity Stefańskiej.
Cykl imprez realizowanych w ramach projektu w Ostrowie Wielkopolskim odbywał się pod hasłem „Teatr podążający za osobą".
15 Jubileuszowy Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA 2016 za nami. Wszyscy aktorzy zyskali ogromne uznanie jurorów, a przede wszystkim publiczności. Jury w składzie: Anita Stefańska, Teresa Burkietowicz, Paulina Dobrzyńska przyznało 10 równorzędnych wyróżnień i trzy nagrody główne. Miejsce 1 otrzymał zespół z ŚDS Odolanów za spektakl „... w głębi mnie", miejsce 2 grupa teatralna z SOSW z Ostrzeszowa za interpretację tekstu literackiego i doskonałe dopracowanie spektaklu „Niewidzialne dziecko", miejsce 3 przyznano grupie z ZSS 105 z Poznania za spektakl „Krasnale w wielkich kapeluszach". Nagrody artystom wręczył Wicestarosta Ostrowski Roman Pacholczyk oraz dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Beata Serbakowska.
W ciągu 15 lat realizacji przeglądu wszyscy pokochaliśmy teatr.... atmosferę przygotowań do prezentacji, oczekiwania na kolejny spektakl, niepokój związany z werdyktem jury, a przede wszystkim klimat wzruszenia, radości, ekscytacji, jaki ma miejsce na widowni wśród publiczności.
Więcej inforamcji: http://www.powiat-ostrowski.pl/artykul/5673

maska

   
© ALLROUNDER