Maska

11 marca 2015 - Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA 2015

Od wielu lat (dokładnie 14) w marcu, odbywa się bardzo ważny festiwal teatralny - Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA.
Festivus czyli radosny, świąteczny czas, który łączy się z corocznymi ceremoniami, stanowi szczególną okazję do spotkań i wspólnych zabaw. Podczas ostrowskiej Maski podziwiać można spektakle najbardziej utalentowanych młodych artystów niepełnosprawnych z całej południowej wielkopolski. Z roku na rok odnotowuje się zwyżkę publiczności, artyści prezentują coraz ciekawsze formy na scenie, wyraźnie wzrasta bogactwo i różnorodność zastosowanych środków artystycznych. Od lat obserwuje się nie tylko jak rośnie odwaga i samodzielność w aktorskich propozycjach, ale również, jak rozwija się tendencja do nowych eksperymentów i poszukiwań teatralnych.
W dniu 11 marca 2015 w Ostrowskim Centrum Kultury odbył się kolejny Przegląd, w którym w bieżącym roku udział wzięło 11 zespołów teatralnych. Najlepsi okazali się aktorzy z Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi koło Kępna, którzy zaprezentowali spektakl pt. „Historia Mojżesza na motywach Biblii", drugą nagrodę zdobył zespół Kajtuś Czarodziej – przedstawiciel gospodarzy Maski, tj. Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim za spektakl pt. „Pan Kotek był chory", a trzecią grupa teatralna z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Mosinie za przedstawienie pt. „Pinokio i Marionetki". Należy podkreślić ogromne zaangażowanie wszystkich aktorów i opiekunów, co zostało docenione przez jury w skład, którego wchodziły: dr Anita Stefańska - przewodnicząca, Teresa Burkietowicz oraz Violetta Sikora, wyróżnieniami. Grupy teatralne otrzymały wyróżnienia za: jasny przekaz i oryginalność formy scenicznej (ZSS Jarocin), opracowanie muzyczne spektaklu i plastykę słuchu (ZS nr 11 w Kaliszu), czystość formy scenicznej i organizację przestrzeni teatralnej (ZSS nr 101 w Poznaniu), harmonijną współpracę w zespole (OSW w Konarzewie), wrażenia estetyczne (OSW Ostrzeszów), opracowanie muzyczne i ekspresję aktorską (ZPS w Pleszewie), interpretację i adaptację tekstu literackiego (OSW w Borzęciczkach), opracowanie muzyczne spektaklu (WTZ Tęcza w Ostrowie Wielkopolskim).

maska 01

   
© ALLROUNDER