Maska

MASKA powstała po to, aby zmienić myślenie o teatrze osób niepełnosprawnych intelektualnie. Radość tworzenia, bycia współautorem teatru, realizowania własnych wizji siebie jest wartością znacznie większą niż odgrywanie wymyślonych przez innych postaci, tematów, ról, wpisywanie się w pewne schematy, standardy. Dotychczasowe doświadczenia (opinie jury, widzów, organizatorów) wskazują, że z roku na rok przygotowane spektakle prezentują coraz wyższy poziom, są niepowtarzalne i wartościowe, imponuje profesjonalizm instruktorów, niekonwencjonalne rozwiązania artystyczne, a przede wszystkim, odważna i spontaniczna gra aktorów.

Inicjatorem i organizatorem przeglądu jest Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim, a jego uczestnikami są uczniowie szkół specjalnych, ośrodków szkolno – wychowawczych, a także dorośli skupieni w warsztatach terapii zajęciowej z terenu Wielkopolski.

22 marca 2017 – MASKA – Mamy 1 miejsce!

Symboliczna, teatralna maska, za którą można skryć się na chwilę, tym razem pozwoliła ukryć swoją niepełnosprawność wielu niezwykłym aktorom, którzy zaprezentowali się w przedstawieniach. 22 marca 2017 roku odbyła się kolejna, 16 już edycja Przeglądu Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA w Ostrowie Wielkopolskim. Jego pomysłodawcą i realizatorem jest Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim.
Już po raz szesnasty ostrowska publiczność mogła doświadczyć wielu wzruszeń za sprawą dziewięciu spektakli konkursowych. Za każdą z teatralnych prezentacji stanął szereg ludzi: aktorów, scenarzystów, scenografów, charakteryzatorów, kostiumologów, bez których nie odbyłoby się żadne przedstawienie. „Myślę, że dotychczasowe przeglądy zawsze dostarczały niezapomnianych wrażeń, i tak będzie również i dziś". Życząc wspaniałej uczty duchowej, przywitała wszystkich gości, w tym także wierną publiczność- Beata Serbakowska- dyrektor ZSS w Ostrowie Wielkopolskim. W ramach Przeglądu zaprezentowało się 9 formacji: ZSS Ostrów Wielkopolski- Kajtuś czarodziej z przedstawieniem „Dary czterech wróżek", SOSW Ostrzeszów- Koło żywego słowa „Prosiaczek biedaczek", POW Ostrów Wielkopolski „Śpiąca Królewna", ZPS Pleszew- Rupieciarnia „Głosy sierot", ZSS W Słupii pod Kępnem- Bez kurtyny „Pokaż kotku co masz w środku", ZS nr 11 Kalisz „Otwórzcie drzwi Jezusowi", ŚDS Ostrów Wielkopolski „Alegria", SOSW Mosina- Kółeczko Musical „W pustyni i w puszczy", SOSW Borzęciczki „Tęcza" do muzyki Vivaldiego- Lato oraz występy pozakonkursowe: Studenci WPA UAM Kalisz „ZOO", ZSS Kościan „A będzie tam". Przedstawienia poddane zostały ocenie trzyosobowej komisji. Skład jury tworzyli: dr Anita Stefańska, instruktor teatralny, adiunkt na Wydziale Pedagogiczno- Artystycznym UAM w Kaliszu, Paulina Dobrzyńska- plastyk z MDK W Ostrowie Wielkopolski, Maria Bednarczyk- Antczak- instruktor teatralny, wieloletni pracownik Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.
„Jestem bardzo dumna, że jako juror jestem częścią społeczności MASKA. W imieniu jurorów całemu zespołowi ZSS jesteśmy wdzięczne za kontynuowanie od tylu lat tej idei. Teatr jest pewną forma wyrażania świata, który jest Wasz, i niech tak zostanie, niech on będzie Wasz i tylko Wasz. Wszystkim kłaniamy się nisko i podziwiamy"- powiedziała Anita Stefańska- przewodnicząca jury.
W tegorocznym Przeglądzie przyznano następujące miejsca- 1 m-ce zajął ZSS W Ostrowie Wielkopolskim- grupa Kajtuś czarodziej, 2 m-ce SOSW z Ostrzeszowa- grupa Koło żywego słowa, 3 m-ce SOSW w Borzęciczkach. „Mamy okazję spotkać się tutaj z aktorami wyjątkowymi, aktorami którzy w sposób szczególny dostarczają nam wielu wzruszeń. Cieszę się, że to dzieje się właśnie w Ostrowie. Byłem niezwykle wzruszony, kiedy w ubiegłym roku mogłem wręczyć nagrodę „Laury Kultury" twórcom tego przeglądu w roku jubileuszu 15- lecia MASKI, którzy tworzą ten niezwykły klimat. Cieszę się, że to przedsięwzięcie jest nadal kontynuowane. Dla mnie już teraz wszyscy występujący na tej scenie są zwycięzcami."- powiedział Starosta Ostrowski Paweł Rajski. To przedsięwzięcie realizowane jest przez cały sztab osób z Zespołu Szkół Specjalnych im. J. Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim: dyrekcję, nauczycieli, rodziców i uczniów. Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA w Ostrowie Wielkopolskim odbywa się pod Honorowy Patronatem Starosty Ostrowskiego.
Więcej zdjęć: https://www.powiat-ostrowski.pl/artykul/6258

maska 2

 

12 kwietnia 2016 - MASKA 2016

Tegoroczna – Jubileuszowa MASKA była wydarzeniem o szczególnym wydźwięku nie tylko przez swój rocznicowy charakter. Sam Festiwal oraz imprezy jemu towarzyszące odbywały się w ramach ogromnego przedsięwzięcia - Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016. Pierwsze spotkanie w ramach tego wydarzenia odbyło się 12 kwietnia 2016 w Forum Synagoga, gdzie prof. dr hab. Teresa Wilk z Uniwersytetu Śląskiego wystąpiła z wykładem na temat: „Teatr w procesie rewitalizacji społecznej wobec niepokojów współczesności", następnie odbyło się forum dyskusyjne: „Festiwal - obszary sztuki - obszar inicjatyw społecznych". Kolejna część spotkania miała charakter warsztatowy. Pierwszy warsztat prowadził Tomasz Kuta z Katowic - „Przestrzenie ruchu", kolejny - Ilona Mędykowska z Ostrowa Wielkopolskiego – „Nadmarionety". W kolejnym dniu, tj. 13 kwietnia 2016 odbywało się centralne wydarzenie tego cyklu - XV Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych, a po zakończeniu festiwalu, na terenie ZSS w Ostrowie miała miejsce debata na temat przeglądu oraz warsztaty z prof. Eugeniuszem Józefowskim z Wrocławia pt.: „Język wizualny z treningu wyobrażeniowego w terapii teatralnej". Ostatni dzień - 14 kwietnia - seminarzyści projektu - Semestr: „Więcej niż teatr" realizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego oraz uczniowie naszej szkoły spędzili w Ośrodku Jeździeckim we Wtórku, gdzie odbywały się działania eksperymentalne prowadzone przez Magdalenę Kajewską pt.: „Czworonożny autysta" oraz warsztaty pt.: „O Niebieskim Koniu w poszukiwaniu inspiracji" autorstwa dr Anity Stefańskiej.
Cykl imprez realizowanych w ramach projektu w Ostrowie Wielkopolskim odbywał się pod hasłem „Teatr podążający za osobą".
15 Jubileuszowy Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA 2016 za nami. Wszyscy aktorzy zyskali ogromne uznanie jurorów, a przede wszystkim publiczności. Jury w składzie: Anita Stefańska, Teresa Burkietowicz, Paulina Dobrzyńska przyznało 10 równorzędnych wyróżnień i trzy nagrody główne. Miejsce 1 otrzymał zespół z ŚDS Odolanów za spektakl „... w głębi mnie", miejsce 2 grupa teatralna z SOSW z Ostrzeszowa za interpretację tekstu literackiego i doskonałe dopracowanie spektaklu „Niewidzialne dziecko", miejsce 3 przyznano grupie z ZSS 105 z Poznania za spektakl „Krasnale w wielkich kapeluszach". Nagrody artystom wręczył Wicestarosta Ostrowski Roman Pacholczyk oraz dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Beata Serbakowska.
W ciągu 15 lat realizacji przeglądu wszyscy pokochaliśmy teatr.... atmosferę przygotowań do prezentacji, oczekiwania na kolejny spektakl, niepokój związany z werdyktem jury, a przede wszystkim klimat wzruszenia, radości, ekscytacji, jaki ma miejsce na widowni wśród publiczności.
Więcej inforamcji: http://www.powiat-ostrowski.pl/artykul/5673

maska

 

11 marca 2015 - Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA 2015

Od wielu lat (dokładnie 14) w marcu, odbywa się bardzo ważny festiwal teatralny - Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA.
Festivus czyli radosny, świąteczny czas, który łączy się z corocznymi ceremoniami, stanowi szczególną okazję do spotkań i wspólnych zabaw. Podczas ostrowskiej Maski podziwiać można spektakle najbardziej utalentowanych młodych artystów niepełnosprawnych z całej południowej wielkopolski. Z roku na rok odnotowuje się zwyżkę publiczności, artyści prezentują coraz ciekawsze formy na scenie, wyraźnie wzrasta bogactwo i różnorodność zastosowanych środków artystycznych. Od lat obserwuje się nie tylko jak rośnie odwaga i samodzielność w aktorskich propozycjach, ale również, jak rozwija się tendencja do nowych eksperymentów i poszukiwań teatralnych.
W dniu 11 marca 2015 w Ostrowskim Centrum Kultury odbył się kolejny Przegląd, w którym w bieżącym roku udział wzięło 11 zespołów teatralnych. Najlepsi okazali się aktorzy z Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi koło Kępna, którzy zaprezentowali spektakl pt. „Historia Mojżesza na motywach Biblii", drugą nagrodę zdobył zespół Kajtuś Czarodziej – przedstawiciel gospodarzy Maski, tj. Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim za spektakl pt. „Pan Kotek był chory", a trzecią grupa teatralna z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Mosinie za przedstawienie pt. „Pinokio i Marionetki". Należy podkreślić ogromne zaangażowanie wszystkich aktorów i opiekunów, co zostało docenione przez jury w skład, którego wchodziły: dr Anita Stefańska - przewodnicząca, Teresa Burkietowicz oraz Violetta Sikora, wyróżnieniami. Grupy teatralne otrzymały wyróżnienia za: jasny przekaz i oryginalność formy scenicznej (ZSS Jarocin), opracowanie muzyczne spektaklu i plastykę słuchu (ZS nr 11 w Kaliszu), czystość formy scenicznej i organizację przestrzeni teatralnej (ZSS nr 101 w Poznaniu), harmonijną współpracę w zespole (OSW w Konarzewie), wrażenia estetyczne (OSW Ostrzeszów), opracowanie muzyczne i ekspresję aktorską (ZPS w Pleszewie), interpretację i adaptację tekstu literackiego (OSW w Borzęciczkach), opracowanie muzyczne spektaklu (WTZ Tęcza w Ostrowie Wielkopolskim).

maska 01

 

MASKA 2014

2 kwietnia 2014 roku w OCK w Ostrowie Wielkopolskim odbył się już XIII Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA.

Inicjatorem i organizatorem przeglądu jest Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim, a jego uczestnikami są uczniowie szkół specjalnych, ośrodków szkolno – wychowawczych, a także dorośli skupieni w warsztatach terapii zajęciowej z terenu Wielkopolski.

Tegoroczna impreza rozpoczęła się o godz. 9.00. Powitania gości – aktorów, instruktorów, publiczności oraz przedstawicieli władz samorządowych - dokonała Dyrektor szkoły – pani Beata Serbakowska. Pani Dyrektor złożyła także podziękowania dla Powiatu Ostrowskiego oraz Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski za finansowe wsparcie przedsięwzięcia organizowanego przez ZSS.

W tegorocznym Przeglądzie udział wzięło 10 zespołów teatralnych z południowej Wielkopolski. Zmagania konkursowe oceniało profesjonalne Jury w składzie: pani dr Anita Stefańska – arteterapeuta, adiunkt na Wydziale Pedagogiczno – Artystycznym UAM w Kaliszu, pani Teresa Burkietowicz – organizator i juror wielu konkursów teatralnych, pani Paulina Dobrzyńska plastyk z MDK w Ostrowie Wielkopolskim.

Werdykt Jury z Maski 2014 przedstawia się następująco:

  • I miejsce zajęła grupa Pinokio z Zespołu Placówek Specjalnych z Pleszewa za spektakl pt. „Historia miłosna";
  • II miejsce grupa teatralna z ZSS w Kępnie za przedstawienie pt. „Brzemię miłości";
  • III miejsce przyznano zespołowi z ZSS nr 101 w Poznaniu za spektakl pt. „Przygoda na zielonej wyspie".

Jury przyznało ponadto wyróżnienia w następujących kategoriach:

  • za czystość formy scenicznej i jasny przekaz spektaklu – ZSS w Ostrowie Wielkopolskim;
  • za scenografię – ZSS w Jarocinie;
  • za kulturę muzyczną - SOSW w Ostrzeszowie;
  • za interpretację tekstu – POW w Ostrowie Wielkopolskim;
  • za innowacyjne postrzeganie teatru – SOSW w Konarzewie;
  • za opracowanie muzyczne spektaklu – SOSW w Mosinie;
  • za praktyczne realizowanie funkcji terapeutycznej w teatrze – SOSW w Borzęciczkach.

Nagrodę specjalną otrzymała aktorka - Sabina Robakowska - z SOSW w Borzęciczkach za rolę Czerwonego Kapturka. W opinii jurorów poziom prezentacji konkursowych z roku na rok jest coraz wyższy, imponuje profesjonalizm instruktorów, niekonwencjonalne rozwiązania artystyczne, a przede wszystkim, odważna i spontaniczna gra aktorów.

Wszystkie zespoły za swoje dokonania artystyczne, zaangażowanie i wysiłek, otrzymały atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Pomiędzy spektaklami swoje talenty wokalne, instrumentalne i taneczne zaprezentowali uczniowie naszej szkoły oraz gościnnie uczniowie SP nr 7 w Ostrowie Wielkopolskim.

Wszystko wskazywało, że dobrze podczas Przeglądu bawiła się widownia wśród, której znaleźli się uczniowie ZSS w Ostrowie Wielkopolskim, podopieczni ostrowskich przedszkoli i uczniowie młodszych klas ostrowskich szkół podstawowych.

Więcej informacji: http://www.powiat-ostrowski.pl/artykul/4056

maska

 
   
© ALLROUNDER