Dogoterapia

DOGOTERAPIA jest formą wspomagającą psychoterapię, edukację oraz rehabilitację. Umożliwia w naturalny sposób wykonywanie trudnych, czasem mozolnych ćwiczeń z pomocą psa. Główne jej działanie polega na nawiązaniu psychicznej więzi ze zwierzęciem, która umożliwia szybszy postęp leczenia oraz wpływa korzystnie na rozwój psychiczny i społeczny dziecka.

dogoterapia 01

Towarzystwo psa motywuje dziecko do podejmowania działań, wprowadza spontaniczność, radość, zwiększa wiarę we własne możliwości oraz zapewnia poczucie bezpieczeństwa.

Nauka oraz wykonywanie ćwiczeń jest dla dziecka zabawą, a nie obowiązkiem

Zajęcia z dogoterpii usprawniają komunikację, poprawiają motorykę, koncentrację, ćwiczą pamięć, zwiększają zasób słownictwa. Pies ma inny zapach niż człowiek a jego sierść może być w dotyku od szorstkiej po aksamitną. Głaszcząc psa dziecko relaksuje się, redukuje lęk, a jednocześnie pobudza i integruje zmysły. Kontakt ze zwierzęciem obniża poczucie osamotnienia, otwiera na świat i zwiększa empatię. Zabawy z psem ułatwiają interakcje z innymi ludźmi i poprawiają funkcjonowanie w grupie. Jednak nad całym procesem musi czuwać doświadczony terapeuta, który umiejętnie dobiera zadania i organizuje proces terapii. Jego zadaniem jest nie tylko praca z dzieckiem i umiejętne wykorzystanie psa w roli towarzysza zabaw ale także czuwanie nad tym, aby zajęcia nie były zbyt obciążające dla czworonożnego przyjaciela. Nie wolno zapominać, że pies – nawet doskonale wyszkolony – nie jest maskotką i jego odporność fizyczna i psychiczna jest ograniczona. Dogoterapeuta potrafi odczytać sygnały jakie wysyła pies i w porę zareagować tak by zajęcia były przyjemnością zarówno dla dziecka jak i dla psa.

dogoterapia 02

dogoterapia 03

   
© ALLROUNDER