Aktualności

18 grudnia 2013 - O tradycyjnych sposobach zdobienia choinki

Choinka to najczęściej spotykana, choć historycznie najmłodsza ozdoba domów w czasie Bożego Narodzenia. Tradycja strojenia drzewek wywodzi się z czasów przedchrześcijańskich. Początkowo choinkę dekorowały lakierowane owoce, orzechy, pierniki, elementy wykonane z wydmuszek. Później pojawiły się kolorowe bombki o różnych kształtach. I właśnie bombka jako ozdoba choinkowa stała się inspiracją do działań twórczych dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim. Ponad 50 uczniów zgłosiło zaprojektowane przez siebie bombki do udziału w I Konkursie Plastycznym BOŻE NARODZENIE W PLASTYCE OBRZĘDOWEJ pt: Na Bombkę. Decyzją komisji konkursowej wyłoniono 15 autorów najpiękniejszych bombek. Nagrodzone prace nawiązywały do tradycyjnych sposobów wykonywania ozdób choinkowych. Dlatego na szkolnej choince pojawiły się papierowe bombki o różnych kształtach, ozdoby dekorowane koralikami, słomkami czy piórkami, a całość została utrzymana w odcieniach zieleni. Wśród nagrodzonych znaleźli się: M.Bursiak, P.Jeziorska, A. Godziewski, K.Kostuj, T.Kostuj, P.Kut, O. Krzyżanowski, A.Nowaczyk, H.Pacyna, M.Pawlak, K.Rojewski, P.Tomczyk, B.Sobczak, A. Szymczak, G.Szymczak. Wiedząc, jak ważne jest dla dzieci docenienie ich trudu laureaci konkursu uhonorowani zostali imiennymi dyplomami oraz słodkimi upominkami.

Wszystkie prace konkursowe stanowiące ozdobę tegorocznej choinki można oglądać w głównym budynku ZSS przy ul. Kociuszki 5 w Ostrowie Wielkopolskim.

zdobienia lzdobienia r

   
© ALLROUNDER