Aktualności

25 października 2013 - Otwarcie szkoły po generalnym remoncie

Warkocze i kokardy we włosach, kaszkiety na głowach w tle słychać piosenki m.in. Mieczysława Fogga, Hanki Ordonówny oraz Eugeniusza Bodo... Tak społeczność uczniowska i nauczycielska przeniosła się do lat Dwudziestolecia Międzywojennego, by w ten nietypowy sposób uczcić otwarcie swojej szkoły po generalnym remoncie, które miało miejsce 25 października 2013 roku. Po wymianie okien, nadszedł czas na wymianę całej instalacji grzewczej, kaloryferów, odrestaurowanie elewacji zewnętrznej, całkowity remont toalet dla uczniów, utworzenie zupełnie nowej, dodatkowej toalety dla niepełnosprawnych oraz dwie inwestycje, na które najbardziej czekali uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim, czyli profesjonalny podjazd i winda wewnątrz budynku.

otwarcie szkoly

Całość imprezy rozpoczęła się zgromadzeniem wszystkich zaproszonych gości, uczniów i nauczycieli oraz pracowników szkoły przed budynkiem szkoły. Pani Dyrektor Beata Serbakowska poprosiła Starostę Powiatu Ostrowskiego Pana Pawła Rajskiego o uroczyste otwarcie szkoły. Pan Starosta wspólnie z kilkoma uczniami otworzyła wielki prezent, który symbolizował nowo wyremontowaną szkołę, z którego wyleciały kolorowe balony. Następnie Pani Dyrektor wraz z Panem Starostą, zaproszonymi gośćmi oraz całą społecznością szkolną mogła wejść nowym (od ulicy Kościuszki) głównym wejściem do budynku szkoły. Przed wejściem do budynku harcerze przyklejali każdemu kończynę – symbol korczakowski. Pani Dyrektor powitała wszystkich i opowiedziała kilka słów o nowo wyremontowanych łazienkach, wymalowanych korytarzach i przede wszystkim o zainstalowanej windzie na którą czekały szczególnie te dzieci, którym trudno się poruszać, bądź poruszają się na wózku. Po kilku słowach Pani Dyrektor uruchomiła windę, którą zjechały uśmiechnięte pierwsze dzieci Natalka i Jaś wraz z nauczycielem. Po tej krótkiej prezentacji zaproszeni goście mieli możliwość zwiedzić szkołę i obejrzeć wszystkie wyremontowane pomieszczenia po czym przeszli na salę gimnastyczną, na której odbyła się część oficjalna imprezy. W tym czasie część uczniów wraz z nauczycielami przeszła na boisko gdzie rozpoczęła się II Olimpiada Korczakowska.

otwarcie szkoly_02

Część oficjalna rozpoczęła się przemówieniem Pani Dyrektor oraz zaproszonych gości po czym rozpoczęła się część artystyczna. W oddali słychać było dzwonek, do sali wszedł woźny – Grześ, ubrany w długi niebieski fartuch z kaszkietem na głowie i dzwoniąc dużym dzwonkiem zapowiadał rozpoczęcie lekcji. Nagle do sali weszła „Psorka", którą grała Pani Magdalena Kajewska i zaprosiła do ławek swoich uczniów, którymi zostali Emerytowani Dyrektorzy Zespołu Szkół Specjalnych. Po czym odbyła się krótka lekcja historii. Był to bardzo wzruszający i radosny moment dla wszystkich ale szczególnie dla wybranych „uczniów". Po lekcji historii odbyła się lekcja muzyki, którą poprowadził Pan Krzysztof Rybicki. Tutaj można było też posłuchać piosenek z dawnych lat w wykonaniu uczniów. Część artystyczną zakończyło woźny, który dzwonkiem ogłosił koniec lekcji i ogłosił przerwę. W tej bardzo miłej atmosferze goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Podczas tej uroczystości nie zabrakło również zastępu harcerskiego który, zorganizował swoją Harcówkę z dawnych czasów w jednej z sal lekcyjnych. Tu można było pośpiewać piosenki harcerskie przy akompaniamencie gitary oraz symbolicznym ognisku.

otwarcie szkoly_03

Po części oficjalnej wszyscy uczniowie szkoły uczestniczyli w II Olimpiadzie Korczakowskiej. Przygotowanych zostało 11 stanowisk na których uczniowie "zaliczali" kolejne konkurencje. tak jak cala impreza, również zawody sportowe nawiązywały do dawnych lat. Dzieci miały możliwość miedzy innymi: toczyć obręcz (stara felgę od rowera), rzucać kapusta do beczki, skakać w klasy, czy pograć w cymbergaja. Wszystkie konkurencje były poziomem trudności dostosowane do możliwości i umiejętności dzieci, ale jednocześnie były pomyślane tak, aby każde dziecko wzięło udział w każdej konkurencji. Dla dzieci bardziej sprawnych wprowadzony był element rywalizacji, natomiast dzieci młodsze, i z większymi deficytami, olimpiadę traktowały jako świetna zabawę. Dowodem na udział dzieci w zawodach byl symboliczny wpis w karcie konkurencji, którą posiadał każdy zawodnik. Dodatkowa forma zabawy, które odbywały się poza olimpiada były zajęcia plastyczne z wykorzystaniem kola garncarskiego oraz znana wszystkim, aczkolwiek trochę zapomniana, ciuciubabka. Dzieci bawiły się świetnie, do wszystkich konkurencji podchodziły z fascynacja i zaciekawieniem, ponieważ nigdy nie bawiły się w klasy, ani nie grały grzebieniami i monetami w cymbergaja, niektóre nawet po raz pierwszy skakały w gumę. Dzięki tym zawodom dzieci miały możliwość poznania nowych form spędzania wolnego czasu oraz zdobywania nowych umiejętności. Ponieważ wszyscy uczniowie dołożyli wszelkich starań, aby "zaliczyć" kolejne konkurencje i to w jak najlepszym stylu, na zakończenie uroczystości każdy uczestnik zostali udekorowany przez Pana Starostę pięknym, złotym medalem olimpijskim oraz obdarowany przez Panią Dyrektor wspaniałym dyplomem. Zarówno dzieci jak i młodzież byli bardzo dumni iż udało im się przezwyciężyć trudności i wykonać wszystkie, czasami bardzo trudne do wykonania przez nich zadania i niesamowicie szczęśliwi, ze mogli brać udział w tak wspanialej imprezie.

otwarcie szkoly_04

   
© ALLROUNDER