Aktualności

Luty - Maj 2012 - Bezpieczna jazda. Karta rowerowa-moje pierwsze prawo jazdy”

W lutym nasza szkoła zgłosiła się do programu: Bezpieczna jazda. Karta rowerowa-moje pierwsze prawo jazdy".

Cele jakie postawiliśmy sobie do zrealizowania w tym projekcie to: wyrobienie poczucia odpowiedzialności za życie i zdrowie własne oraz innych uczestników ruchu, kształtowanie kultury osobistej i wzajemnego zaufania na drogach, znajomość budowy i prawidłowego użytkowania roweru, utrwalanie znajomości znaków drogowych i numerów alarmowych, upowszechnianie ogólnych zasad bezpieczeństwa.

Zadania projektu rozpoczęliśmy od przedstawienia teatralnego pt. „Bezpieczny maluch na drodze". Dzieci w sposób poglądowy, rymowanym tekstem wprowadziły nas w tematykę bezpiecznego poruszania się po drogach oraz prawidłowego ubioru rowerzysty.

Następnie mogły zobaczyć film „Rowerem między samochodami". Film miał na celu pokazanie nie tylko prawidłowego poruszania się rowerem w mieście, ale także jego przeznaczenie. Chcieliśmy, aby poprzez obejrzenie tego filmu dzieci zrozumiały, że rower to nie tylko środek transportu, ale także forma wypoczynku, w której nie można zapominać o zasadach bezpieczeństwa. Wszystko to odbywało się „pod okiem" naszego gościa, którym była inspektor ze Straży Miejskiej w Ostrowie Wielkopolskim pani M.Palczewska. Poprowadziła ona spotkanie dla dzieci mówiące o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, omówiła poszczególne zagadnienia filmu, odpowiedziała na pytania dzieci oraz przeprowadziła zabawy kierowane. Głównym celem było uświadomienie i utrwalenie zasad bezpieczeństwa poprzez zabawę.

bezpieczna jazda_a

Kolejny etap naszego projektu to wycieczka do firmy rowerowej. Właśnie tam mogliśmy zobaczyć jak powstaje rower. Począwszy od samej ramy, poprzez mocowanie hamulca, łańcucha, korby i pozostałych części, kończąc na siodełku. Dzieci mogły również zobaczyć jak powstają koła do roweru, które stanowią jedną z ważniejszych części składowych pojazdu. Dużym zaskoczeniem okazały się opony z paskiem odblaskowym. Zrobiły na nas duże wrażenie i praktycznie każde z dzieci od razu chciało mieć taką oponę w swoim rowerze. Mając do czynienia z fachowcami podopieczni mogli w sposób praktyczny wykorzystać swoje umiejętności w regulacji siodełka, tak bardzo potrzebnej do bezpiecznej jazdy.

bezpieczna jazda_b

Nie zabrakło także utrwalania znaków drogowych, utrwalania przepisów i zasad oraz rozwiązywania krzyżówek i quizów o tematyce bezpieczeństwa.

bezpieczna jazda_c

Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników z dniem 31 maja 2012 roku.

   
© ALLROUNDER