20 października 2017 – Wspomnienie obchodów 70-lecia naszej szkoły

Jubileusz 70- lecia Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim obchodzono w sposób szczególny w dniach 10 -12 października 2017.
Elementem inaugurującym uroczystości jubileuszowe był we wtorek 10 października 2017 wieczorny projekt - „Koncert na Ścianie" pod kierunkiem Ryszarda Bazarnika. Sceną dla muzyków stał się budynek szkoły przy ulicy Kościuszki 5. Niekonwencjonalny sposób umiejscowienia instrumentów i muzyków, magia świateł, śpiewne melodie, tropikalne rytmy i niepowtarzalne show sprawiły, że zebrana publiczność bawiła się doskonale. W to muzyczne przedsięwzięcie włączyli się także nauczyciele ZSS. Koncert był o tyle niecodziennym wydarzeniem, że muzycy, choć z dużą częstotliwością koncertujący w różnych częściach świata, po raz pierwszy gościli w Wielkopolsce.

wspomnienie 01

Drugi dzień jubileuszowych uroczystości rozpoczął się w ostrowskiej Konkatedrze mszą świętą w intencji społeczności Zespołu Szkół Specjalnych z okazji 70-lecia istnienia placówki. Mszy przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak. Podczas homilii celebrans podziękował rodzicom i nauczycielom za trud wychowania dzieci i młodzieży, a z okazji rocznicy złożył piękne życzenia pedagogom oraz uczniom. Wydarzeniem towarzyszącym po uroczystej mszy św. było odwiedzenie grobów zmarłych nauczycieli, pracowników i podopiecznych placówki, którym zapalono symboliczne znicze.

wspomnienie 02

Tego dnia obchody 70-lecia Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka, a jednocześnie - 50-lecia nadania szkole imienia patrona, ubogacone zostały konferencją na temat: „Janusz Korczak w interpretacji teraźniejszości wychowawczej". Spotkanie zaszczyciła swoją obecnością przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka - Barbara Janina Sochal. W trakcie obrad wystąpili m.in. wykładowcy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego w Kaliszu oraz przedstawiciele Stowarzyszenia z Warszawy, Nowej Rudy, Zgorzelca i Ostrowa Wielkopolskiego. Miłym akcentem podczas spotkania było wyróżnienie grupy nauczycieli ZSS za ich codzienną pracę wychowawczą oraz upowszechnianie myśli pedagogicznej Starego Doktora.

Centralny punkt jubileuszowych obchodów, a jednocześnie ostatni dzień uroczystego świętowania miał miejsce w Ostrowskim Centrum Kultury. Zgromadzonych gości i przyjaciół szkoły w „wirtualnym" świecie ZSS - przywitał ciepły głos Krystyny Czubówny. Podczas prezentacji widzowie mogli poznać historię szkoły, w trakcie wirtualnego spaceru zobaczyć, jak wygląda ona dzisiaj, razem z artystami uczestniczyć w różnorodnych zajęciach muzycznych, tanecznych, sportowych. Publiczność wraz z uczniami szkoły mogła śpiewać piosenki, brać udział w zajęciach sportowych, pląsać razem z harcerzami przy ognisku, a na koniec.... wznieść się ponad wszystko razem z motylami.

wspomnienie 03

Uroczystość zaszczyciło swoją obecnością wielu znamienitych gości – władze, politycy, społecznicy, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, przyjaciele wspierający działalność ZSS. Na widowni nie zabrakło emerytowanych dyrektorów i nauczycieli, rodziców podopiecznych placówki i wreszcie samych uczniów. Na ręce Pani Dyrektor Beaty Serbakowskiej złożono ogrom serdeczności, gratulacji oraz życzeń na kolejne lata działań edukacyjnych placówki.

wspomnienie 04

Po części artystycznej przybyli goście mieli możliwość zwiedzenia placówki, pozaglądania w stare i dobrze znane – choć zmienione – miejsca, podziwiania nowoczesnej infrastruktury i wyposażenia, a wreszcie obejrzenia ekspozycji: z okazji jubileuszu placówki, prezentującej dokonania drużyny harcerskiej i oczywiście wystawy prac plastycznych uczniów.
Obchody 70-lecia placówki Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim minęły w niezwykle miłej, serdecznej i ciepłej atmosferze wspomnień, rozmów i rozmyślań dostarczając wszystkim uczestnikom ogromu wrażeń i emocji oraz ciekawych doświadczeń.

Więcej informacji:

https://www.powiat-ostrowski.pl/artykul/6505

http://wlkp24.info/ucza-wychowuja-pokazuja-swiat-juz-70/

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1567735013285014&id=262361820489013

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1566324233426092&id=262361820489013

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1164523457011309&id=896723727124618

https://www.facebook.com/marzena.wodzinska.7/posts/1651238114951444

 

   
© ALLROUNDER