Aktualności

30 maja 2014 – FESTYN RODZINNY

W dniu 30 maja 2014 roku na terenie Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim odbył się rodzinny festyn z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka. Impreza stanowiła jednocześnie podsumowanie projektu realizowanego przez naszą placówkę pod hasłem „Sprawni – niepełnosprawni" finansowanego z Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego.

festyn rodzinny

Uroczystość rozpoczęła się od okolicznościowej akademii nawiązującej do minionego niedawno Święta Matki, podczas której uczniowie zaprezentowali słowno – muzyczny program artystyczny. Przedstawili wzruszające w treści i doskonałe w wykonaniu wiersze, piosenki, układy taneczne oraz krótki spektakl teatralny. Oczywiście nie zabrakło gremialnego „Sto lat" oraz wręczenia upominków przygotowanych przez uczniów dla ich mam. Bardzo miłym akcentem tej części uroczystości była wizyta prezesa Stowarzyszenia Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski pana Pawła Rajskiego, który przybył na spotkanie wraz z panem Romanem Biadałą – twórcą Systemu Sensor Mysz, i przekazał na rzecz szkoły sześć takich urządzeń. W trakcie festynu rodzice uczniów mogli zaznajomić się z zasadami funkcjonowania, poznać wartość rehabilitacyjną i terapeutyczną wspomnianego Systemu.

festyn rodzinny_01

Kolejnym punktem piątkowej imprezy była część rekreacyjno - sportowa, która utrzymana została w konwencji cyrku. Na płycie boiska pojawili się klowni, dzieci, rodzice i zaproszeni goście mogli obejrzeć pokaz umiejętności psa (pod opieką terapeuty dogoterapii), pokaz woltyżerki (w wykonaniu zawodniczek ostrowskiego klubu jeździeckiego „Okser"), wziąć udział w licznych zabawach zręcznościowych, sprawnościowych na różnorodnych stoiskach festynowych, które przygotowali wolontariusze (studenci pedagogiki Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego UAM w Kaliszu), sprawdzić swoje szczęście w loterii fantowej i na kole szczęścia. Podczas gdy uczniowie aktywizowali się ruchowo na torach przeszkód, trampolinie, rzucając do celu, łowiąc ryby, chodząc po linie, czy na szczudłach, rodzice korzystali z przygotowanej dla nich kawiarenki. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem wykonywały zadania na kolejnych stanowiskach, gdyż na każdym z nich czekały niezwykle atrakcyjne nagrody.

festyn rodzinny_02

W dalszej części festynu miały okazję zaprezentować swoje umiejętności taneczne szkolne cheerleaderki. Ich nowe stroje zostały sfinansowane, podobnie jak upominki dla uczestników festynu, z funduszy projektu „Sprawni – niepełnosprawni". Dziewczęta zachęciły wszystkich uczestników do tanecznej zabawy integracyjnej. Tańczyli uczniowie, nauczyciele, wolontariusze, przedszkolaki, a nawet zaproszeni sportowcy - koszykarki i piłkarze ręczni Ostrovi. Oni stali się bohaterami ostatniej części imprezy. Kluczowym momentem spotkania był bowiem mecz piłki ręcznej rozgrywany pomiędzy drużyną zawodników Ostrovi a drużyną ZSS w Ostrowie Wielkopolskim. Walka o bramki była niezwykle zacięta, towarzyszyło jej silne wsparcie kibiców - uczniów szkoły, ich rodziców, a także zaproszonych gości: Pana Starosty ostrowskiego Pawła Rajskiego, Wicestarosty ostrowskiego Pana Tomasza Ławniczaka, Przewodniczącego Rady Powiatu Pana Andrzeja Leraczyka, Siostry Przełożonej Ośrodka Sióstr Elżbietanek Danuty Dorsz, przedstawiciela Funduszu Grantowego Urzędu Miasta. Mecz ostatecznie zakończył się jednopunktowym zwycięstwem uczniów ZSS im. J. Korczaka. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także konkurencje sportowe z udziałem koszykarek Ostrovii. Mieszane drużyny składające się z profesjonalnych koszykarek oraz dzieci ZSS rywalizowały w następujących konkurencjach: narty wieloosobowe, rzuty do kosza, slalom w workach.

Zabawa była wyborna. Dopisała pogoda, dobre nastroje, wytrwałość i uczciwość w walce, poczucie humoru. Wszyscy uczestnicy festynu przekonali się, że niepełnosprawni naprawdę są SPRAWNI, chętni do działania, zdolni do sukcesu i otwarci na świat.

festyn rodzinny_03

festyn rodzinny_04

festyn rodzinny_05

festyn rodzinny_06

Więcej zdjęć: http://www.powiat-ostrowski.pl/artykul/4201

   
© ALLROUNDER