Aktualności

3 grudnia 2013 – Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych 3 grudnia w Zespole Szkół Specjalnych odbyły się warsztaty „Usłyszeć ciszę, zobaczyć ciemność".

W warsztatach, które miały na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży z jakimi trudnościami borykają się osoby niepełnosprawne podczas wykonywania codziennych czynności , wzięli udział uczniowie z trzech ostrowskich szkół – Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 5, Gimnazjum nr 2. Już na samym wejściu, gdy biorący udział w warsztatach uczniowie doświadczyli jazdy windą i przemieszczania się po nieznanym sobie budynku z zawiązanymi oczami, na ich twarzach widoczne było zaskoczenie i niepokój. W dalszej części spotkania można było spróbować przygotować sobie śniadanie bez użycia wzroku, spróbować zawiązać buty, zapiąć guziki, czy rozpoznać tylko przy użyciu smaku , dotyku i węchu różne przyprawy i przedmioty codziennego użytku. Kolejnym punktem warsztatów było zagadnienie osób głuchych - komunikowanie się (rozmowa na dowolny temat, kupno biletu w kasie) oraz język migowy – jako podstawowy sposób porozumiewania się. Dzieci i młodzież mogli nauczyć się kilku podstawowych gestów, czy „wymigać" swoje imię. Podczas trzeciej części warsztatów goście mieli okazję zapoznać się z jedną z metod prowadzenia zajęć w naszej szkole – porannym kręgiem, gdzie znów bez użycia wzroku czy słuchu mogli doświadczyć różnych żywiołów związanych z zimą – jej zapachem, zimnem, lodem, charakterystycznym dla niej dźwiękiem.

Podczas wszystkich części zajęć dzieciaki były bardzo zaangażowane we wszystkie zadania. Jak sami przyznali – warto było przyjść do naszej szkoły, żeby uświadomić sobie, jak wiele mamy szczęścia, że widzimy, słyszymy, mówimy, żeby choć przez chwilę móc poczuć, z jakimi trudnościami borykają się ludzie niepełnosprawni na co dzień i jak potrzebna im jest nasza pomoc i zrozumienie.

mdon

   
© ALLROUNDER