Aktualności

5 listopada 2021 - Dzień Biało- Czerwony

Już po raz 17. Zespół Szkól Specjalnych w Ostrowie czcił Święto Niepodległości. Społeczność „Specjalnej" celebrowała Dzień Biało-Czerwony wraz z zaproszonymi gośćmi: Sekretarzem Powiatu Ostrowskiego Panem Mirosławem Rychlikiem, Panem Rafałem Lucińskim - Dyrektorem Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, Siostrą Dyrektor Teresą Dorsz z Ośrodka Wychowawczego Sióstr Elżbietanek oraz przedstawicielami Towarzystwa Żużlowego „OSTROVIA"– zawodnicy: Jakub Poczta i Sebastian Szostak.

Dzień Biało-Czerwony obchodzony jest już po raz 17. - a co rok z większym rozmachem i satysfakcją. I co rok wspólnie! Na ogłoszony konkurs plastyczny zgłoszono rekordową ilość prac: 407. Prace napłynęły m. in. z Rydzyny, Konina, Pleszewa, Słupi, Rychwała, Poznania, Nowych Skalmierzyc, Kalisza oraz szkół z Ostrowa Wielkopolskiego. Wszystkie dzieła zachwycały estetyką i starannością. Jury miało twardy orzech do zgryzienia chcąc wyłonić grono laureatów. Wszyscy uczestnicy wykazali się niezwykłą wrażliwością i pomysłowością. Część prac wyeksponowano w holu szkolnym. Pozostałe trafiły do Biblioteki Senatu RP w Warszawie.

Tradycyjnie wspólne świętowanie to zespołowe tworzenie kotylionów, raczenie się biało-czerwonym tortem i innymi biało-czerwonymi smakołykami. Dla uczniów z niepełnosprawnościami niezwykle ważne jest celebrowanie Święta Niepodległości w sposób przystający do ich możliwości i uzdolnień. Dzieci uczestniczyły w grach ruchowych i plastycznych, zręcznościowych zabawach w piasku i czytelniczym kąciku patriotycznym. Dużo wrażeń dostarczył też konkurs na fantazyjne nakrycie głowy. W ten piątek wszyscy byli Biało-Czerwoni.

Organizację święta wspomógł grant na kwotę 7 tys. z Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa Ostrowa Wielkopolskiego. Olbrzymim wsparciem służył Powiat Ostrowski na czele ze Starostą Ostrowskim Panem Pawłem Rajskim oraz Senat RP i Prezes Rady Ministrów Pan Mateusz Morawiecki, natomiast nagrody dla laureatów międzyszkolnego konkursu na zakładkę do książki ufundował szkole Prezydent RP Pan Andrzej Duda.

Ze względu na obostrzenia sanitarne nie było możliwe osobiste uhonorowanie wszystkich uczestników działań. Nagrody wraz z dyplomami trafiły do rąk wszystkich młodych twórców. Organizatorzy dziękowali przybyłym uczestnikom, ich opiekunom i nauczycielom. Doceniali ich pracowitość i entuzjazm. Podkreślali z dumą, że my Wielkopolanie potrafimy jednoczyć się i czcić pamięć tych, którzy wywalczyli nam wolność w 1918 roku. Zawsze cieszy entuzjazm, z jakim wzniecane są wspólne działania. Następne biało- czerwone spotkanie za rok!

dzien bialo czerwony

   
© ALLROUNDER