Aktualności

Projekt „Śladami Republiki Ostrowskiej"

„Śladami Republiki Ostrowskiej" – projekt realizowany w Zespole Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim ze środków pozyskanych z Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka – Korczakowskie Kręgi Wolności.

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była okazją do wielkiego świętowania. W wielu polskich miastach odbywały się różne wydarzenia, które swoją tematyką nawiązywały do tego jakże wyjątkowego jubileuszu. Włodarze naszego miasta również przygotowali wiele wspaniałych eventów, które odbywały się w różnych miejscach Ostrowa Wielkopolskiego. Kulminacyjne wydarzenia zaplanowane zostały na dni 9-11 listopada 2018 roku. Wtedy to wszyscy mieszkańcy miasta mogli przypomnieć sobie o wydarzeniach, które miały miejsce 100 lat temu. W tych obchodach brali udział również nasi uczniowie i nasi mili goście, którzy przyjechali do Ostrowa Wielkopolskiego z Kalisza i Borzęciczek, aby zapoznać się z historią i wydarzeniami Republiki Ostrowskiej. Całe spotkanie Wielkopolskiego Kręgu Korczakowskiego, w którym wzięło udział 24 uczniów wraz z opiekunami pozwoliło zapoznać się z historią naszego miasta od czasu powstania po dziś dzień. Podczas dwudniowego spotkania, które miało miejsce w dniach 9-10 listopada w Zespole Szkół Specjalnych, a mogło się odbyć dzięki środkom finansowym pozyskanym z Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, nasi podopieczni zapoznali się z jakże ciekawą i interesującą historią naszego miasta. Zasłyszeli Legendę o powstaniu Ostrowa Wielkopolskiego, podczas rajdu ulicami Ostrowa mieli okazję na własne oczy ujrzeć zabytkowe miejsca, place, budynki, pomniki, które wiążą się z różnymi ważnymi dla historii naszego miasta i regionu wydarzeniami, a poprzez zwiedzanie muzeum, galerii sztuki oraz udział w rekonstrukcji wydarzeń mogli poczuć się jak w dawnym Ostrowie. W Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim obejrzeliśmy przepiękną wystawę „Powstanie Wielkopolskie w regionie ostrowskim", której organizatorem było Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne. Zwiedziliśmy nasze multimedialne Muzeum Miasta, gdzie również spotkaliśmy się z historią miasta, mieszkańców i regionu. Zwieńczeniem pierwszego dnia spotkania był udział w przepięknym koncercie „W hołdzie wolności", zorganizowanym przez Urząd Miasta, który odbył się w piątkowy wieczór w Ostrowskim Centrum Kultury. Cały koncert, jego oprawa i podniosły nastrój wywarły na wszystkich ogromne wrażenie. Podobnie plenerowe widowisko „Ku wolności", które odbyło się na placu Konkatedralnym, przy udziale Ostrowskiej Grupy Rekonstrukcyjnej w sobotnie popołudnie. Zaangażowanie i profesjonalizm osób biorących udział w rekonstrukcji oraz usłyszenie na własne uszy strzałów, wybuchów, wymiany ognia, marszu wojska pozwoliło nam poczuć się zupełnie tak, jakby czas cofnął się o całe 100 lat. Emocje, które nam towarzyszyły były przeogromne. Wielość i różnorodność wydarzeń pozwoliła nam zapoznać się z historią miasta i jego mieszkańców oraz losami naszej Ojczyzny. Wraz z naszymi gośćmi, którzy przyłączyli się wraz z całą społecznością Zespołu Szkół Specjalnych do śpiewania Hymnu w ostrowskim Rynku, zastanowiliśmy się, co w dzisiejszych czasach, dla człowieka współczesnego oznacza patriotyzm, Ojczyzna, wolność. Podczas wspólnych warsztatów muzycznych i plastycznych oraz spotkania integracyjnego młodzież miała okazję wspólnie spędzić czas, wymienić się swoją wiedzą na temat wojny, patriotyzmu, niepodległości, wyśpiewać pieśni patriotyczne. To był wspaniały czas, spędzony w gronie przyjaciół, wspaniała lekcja historii i wiedzy o społeczeństwie, za który serdecznie dziękujemy Polskiemu Stowarzyszeniu im. Janusza Korczaka.
Jesteśmy pewni, że nie był to zmarnowany czas.

niepodklegla

   
© ALLROUNDER